Mieszkańcy Kalisza, którzy zdecydują się zazielenić dach lub elewację zamieszkiwanego przez siebie budynku, będą mogli liczyć na zwolnienie z obowiązku odprowadzenia podatku od nieruchomości. Tamtejsi radni przegłosowali już projekt uchwały zaproponowanej przez prezydenta miasta.
Nietypową zachętę do działania na rzecz poprawy powietrza i zazieleniania otoczenia prezydent Kalisza zaoferował mieszkańcom miasta. Jak czytamy na portalu kalisz24.info.pl, już od 1 stycznia 2022 r. zwolnienie z obowiązku odprowadzenia podatku od nieruchomości w kolejnym roku uzyskają ci mieszkańcy, którzy zdecydowali się posadzić na dachu swojego domu rośliny wieloletnie, zapewniając im wielosezonową wegetację, a także ci, których budynki porośnięte są pnączami, których korzenie znajdują się w ziemi, na choć jednej ścianie. Zwolnienie z podatku należeć się będzie także tym, którzy utworzyli instalację z ogrodem wertykalnym na ścianie budynku.
– Zielone ściany i dachy to dobry sposób na poprawę jakości powietrza w mieście i podniesienie komfortu życia. Pokryte zielenią elewacje stają się naturalnymi filtrami zanieczyszczeń. Regulują temperaturę wewnątrz budynków – chronią przed upałem i wiatrem, pochłaniają nadmiar wilgoci, wyciszają hałas. Podnoszą też estetykę naszego miasta, są po prostu jego ozdobą – podkreślił w rozmowie z portalem Krystian Kinastowski, prezydent Kalisza.
O zwolnienie będzie można starać się regularnie
Zwolnienie ma przysługiwać od 1 stycznia roku podatkowego następującego po roku, w którym wykonano zielony dach lub oświadczono o posiadaniu zielonej fasady. Wymagane będzie złożenie stosownych dokumentów, m.in. oświadczenia o zazielenieniu budynku oraz dokumentacji fotograficznej. Mieszkańcy Kalisza, którzy będą dbać o utrzymanie zielonych ścian i dachów, będą mogli ubiegać się o zwolnienie z podatku również w kolejnych latach.
Co ważne, zwolnieniu od obowiązku uiszczenia podatku nie będą podlegać budynki mieszkalne służące prowadzeniu działalności gospodarczej. Warunkiem uzyskania ulgi jest także brak zaległości wobec budżetu miasta z tytułu podatków i innych należności publicznoprawnych, a także niezaleganie z opłatami z tytułu użytkowania wieczystego.
– Liczę, że zwolnienie od podatku zachęci kaliszan do zazieleniania elewacji i dachów. Rośliny, np. winobluszcz, rosnące na dachach i elewacjach, produkują tlen podobnie jak drzewa, które nie wszędzie możemy posadzić. Wprowadzanie – na różne sposoby – zieleni do przestrzeni miejskiej jest jednym ze sposobów przystosowania miasta do zmian klimatycznych – zaznaczył prezydent miasta.
To niejedyna spośród inicjatyw miasta sprzyjających ochronie środowiska i poprawie jakości powietrza. Jak wymienia portal Kalisz24 Info, miasto dba także m.in. o wysiewanie łąk kwietnych, nasadzenia nowych drzew, a także montaż karmników dla ptaków i domków dla owadów. Włodarze miasta, w trosce o owady i małe zwierzęta zamieszkujące Kalisz, powstrzymują się także od grabienia liści i koszenia trawników. Wśród proekologicznych działań miasta warto wymienić także montaż zielonych przystanków autobusowych oraz wymianę kostki brukowej na trawniki.
Źródło: KRN.pl | 2021-11-03
Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?
Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!
Komentarze (0)
Pokaż wszystkie komentarze (0)