Chcąc wykorzystać do cna swoją zdolność kredytową, para z dzieckiem uzyskująca w Polsce średnie wynagrodzenie może pozwolić sobie na mieszkanie o metrażu od 58 do nawet 110 mkw. Największe możliwości nabywcze umożliwiają Katowice – najmniejsze Warszawa. Tak przynajmniej wynika z najnowszych analiz.
Zdolność kredytowa Polaków wyraźnie większa
Polacy mogą się już szykować do zakupu – dostęp do kredytów hipotecznych w ostatnich miesiącach znacznie się poprawił. Jeszcze rok temu trzyosobowa rodzina zamierzająca kupić mieszkanie, była w stanie pożyczyć z banku mniej niż 400 tys. złotych.Takie środki pozwalały stać się posiadaczem kawalerki, ewentualnie małego, dwupokojowego lokalu poniżej 40 mkw., jeśli ktoś marzył o zamieszkaniu w historycznym Krakowie i oczywiście gdzieś na obrzeżach, a nie w ścisłym centrum.
Teraz ta sama rodzina, która dysponuje 20-proc. wkładem własnym, do wydania uzyskałaby prawie 700 tys. złotych.W kieszeni można by więc zarezerwować około 56 tysięcy na pośrednika, notariusza, opłaty sądowe oraz wszelkie opłaty kredytowe plus podatek. Przy obecnych warunkach i kredytowaniu nieruchomości zaprzykładowo 558 tysięcy złotych na okres 30 latrata zobowiązania wyniosłaby około 4,4 – 4,7 tys. zł miesięcznie.
Jakiej wielkości mieszkanie można teraz kupić?
Obecnie w mieście wojewódzkim za 700 tysięcy złotych można kupić mieszkanie o powierzchni od 58 do nawet 110 mkw.
- Najmniejszy lokal nabędziemy oczywiście w Warszawie. Zgodnie z danymi NBP za metr kwadratowy trzeba w stolicy zapłacić niemal 12 tys. złotych (I kwartał 2023 roku). Zaciągając około 558 tys. złotych kredytu i posiadając 20-procentowy wkład własny, co stanowi dodatkowe prawie 140 tysięcy, rodzina może kupić nieco ponad 58 metrów kwadratowych mieszkania w stolicy – liczą analitycy rynku nieruchomości.
- W tych miastach aktualna zdolność kredytowa pozwoliłaby na kupno mieszkania o powierzchni od 63 (Gdańsk) do prawie 70 (Wrocław) metrów kwadratowych. Wszystko dlatego, że średnie ceny za metr są tutaj niższe niż w Warszawie. Nasz hipotetyczny budżet pozwoliłby natomiast na zakup od 70 do nawet 90 metrów w Gdyni, Poznaniu, Rzeszowie, Lublinie i Szczecinie – wynika z analiz.
Na 100 mkw. można liczyć, decydując się na zakup mieszkania w Opolu, Olsztynie, Łodzi, Zielonej Górze, Bydgoszczy oraz w Kielcach. W najlepszym pod tym względem położeniu znajdują się mieszkańcy stolicy województwa śląskiego – jeden metr kwadratowy lokalu kosztuje tam ponad 6,3 tys. złotych.
Który bank oferuje najwięcej na zakup mieszkania?
Zdaniem ekspertów większość banków poprawiła swoje oferty kredytowe w porównaniu do poprzedniego miesiąca. Na największy dług wspomniana rodzina z dzieckiem może liczyć w Aliorze – jest to niemal 670 tys. złotych. Propozycja Banku Pekao, VeloBanku czy Millennium to nieco ponad 600 tys. złotych. Z kolei w BNP Paribas, Santander, PKO Bank Polskim, ING czy BOŚ Bank zdolność kredytowa na zakup mieszkania wynosi od 510 do ponad 560 tys. złotych.
Źródło: KRN.pl | 2023-06-19
Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?
Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!
Komentarze (0)
Pokaż wszystkie komentarze (0)