Jak wynika z danych GUS, deweloperzy rozpoczynają coraz mniej nowych inwestycji. Spada też liczba wydanych pozwoleń na budowę. Czym spowodowany jest ten przestój? Czy jest to chwilowa sytuacja, czy raczej długoterminowy trend?
Najgorsze wyniki od lat
Jak podaje GUS, październik był wyjątkowo słabym miesiącem na rynku mieszkaniowym. Liczba mieszkań i domów, których budowę rozpoczęto wyniosła zaledwie 13 500 – to o 14,5 proc. mniej, niż we wrześniu bieżącego roku. Jeszcze większą różnicę zobaczymy, gdy zestawimy ze sobą dane rok do roku – w porównaniu z październikiem 2021 r. tegoroczny wynik jest słabszy o prawie 40 proc. Co ciekawe tendencja spadkowa zauważalna jest zarówno u deweloperów, jak i inwestorów indywidualnych.
Trend ten dotyczy także pozwoleń/zgłoszeń na budowę. W październiku bieżącego roku wydano ich 20 500, co daje najgorszy wynik od 2020 r. W analogicznym okresie ubiegłego roku wydano aż 257 000 pozwoleń, czyli o blisko 30 proc. więcej.
Tendencji spadkowej nie widać jedynie w przypadku mieszkań oddawanych do użytku. Należy jednak wziąć pod uwagę fakt, że inwestycje, które obecnie są finalizowane, zostały rozpoczęte ok. 1,5-2 lat temu i stanowią efekt ówczesnej koniunktury, która znajdowała się na bardzo wysokim poziomie.
Czym spowodowany jest zastój na rynku nieruchomości?
Najważniejszym czynnikiem prowadzącym do zmniejszenia inwestycji deweloperskich oraz indywidualnych z pewnością jest rosnąca inflacja i wysokie koszty życia. Duży wpływ na to ma również spadek zdolności kredytowej Polaków i znaczące podwyżki stóp procentowych. Deweloperzy wstrzymują się z budową w obawie, że zabraknie kupców na nowo powstałe mieszkania.
Mniejsza aktywność inwestorów indywidualnych w dużej mierze wynika natomiast ze znacznego wzrostu cen materiałów budowlanych i wykończeniowych oraz z problemów z finansowaniem budowy(wysokie koszty kredytów, niska zdolność).
Specjaliści zaznaczają, że ze względu na sytuację gospodarczą kraju spowolnienie na rynku nieruchomości może potrwać dłużej, niż kilka miesięcy.Spadki nie będą jednak już tak drastyczne, jak w przypadku minionego miesiąca.
Źródło: KRN.pl | 2022-11-29
Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?
Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!
Komentarze (1)
zzz ⋅ 06-12-2022 | 13:29
MIESZKANIE MINUS - chwała ci kaczy zbawco narodu i tobie pinokio i dudus razem wzięci.