Okazuje się, że kupując nieruchomość od parafii jesteśmy zwolnieni z podatku PCC. Warunek jest jeden – nieruchomość nie może być wykorzystywana w celu prowadzenia działalności gospodarczej. Co więcej, według Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej jeśli nabywca zamierza wynajmować zakupiony lokal, nie spełnia on tego wymogu, w związku z czym zniesienie powyższej opłaty w jego przypadku nie będzie możliwe.
Kto ma obowiązek zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych?
Inaczej to wygląda, jeśli przedmiotem sprzedaży jest nieruchomość będąca własnością parafii ewangelicko-augsburskiej. Wówczas nabywanie i zbywanie rzeczy, jak i praw majątkowych przez kościelne osoby prawne w drodze czynności prawnych spadkobrania, zapisu i zasiedzenia zwolnione są z opłaty skarbowej. Oczywiście przepisy te mają zastosowanie tylko wtedy, gdy sprzedawane rzeczy i prawa nie mają związku z prowadzeniem działalności gospodarczej przez kupującego. Szczegółowe informacje na ten temat uwzględniono w Ustawie z 13 maja 1994 r. o stosunku Państwa do Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Rzeczypospolitej Polskiej.
Podatek PCC a zakup nieruchomości od parafii
Kościół jako całość, do którego przynależą jednostki organizacyjne takie, jak diecezje, parafie i diakonaty, posiadają osobowość prawną. Niemniej jednak nabywanie oraz zbywanie rzeczy i praw majątkowych przez kościelne osoby prawne jest zwolnione od PCC. Jak podkreśla dyrektor KIS kluczowe jest to, aby nowy właściciel nieruchomości nie prowadził w niej działalności gospodarczej. Powołując się na ordynację podatkową i Prawo przedsiębiorców ponadto wskazuje on, iż za działalność gospodarczą uznaje się wszystkie czynności zarobkowe wykonywane we własnym imieniu i na własny lub cudzy rachunek. Działania te muszą przebiegać w sposób ciągły, stąd też wykonywanie wolnego zawodu również nie wchodzi tutaj w grę.
Źródło: KRN.pl | 2023-05-12
Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?
Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!
Komentarze (0)
Pokaż wszystkie komentarze (0)