Okazuje się, że średnia stawka za metr kwadratowy mieszkania w Sopocie przewyższa poziom średniej ceny za metr nieruchomości w Dubaju. Różnica jest wyraźnie widoczna nawet, teraz gdy podwyżki cen mieszkań w Dubaju biją rekordy w związku z inwestycjami podejmowanymi przez emigrujących tam Rosjan. Potwierdzają to najnowsze raporty z danymi z obu miast.
Zakup mieszkania w Sopocie droższy niż w Dubaju
Zgodnie z raportem firmy doradczej CBRE w czerwcu br.
ceny mieszkań w Dubaju były o 16,9 proc. wyższe niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.
W największym mieście Zjednoczonych Emiratów Arabskich średnia cena za metr kwadratowy wynosiła około 13929 dirhamów, czyli ponad 15,3 tysięcy polskich złotych. Tak dużego wzrostu nie notowano tam od 2014 roku.
- Ceny nieruchomości w Dubaju w dużej mierze podbija napływ Rosjan. Tysiące specjalistów z sektora finansowego i IT przeniosła się do Emiratów – pisał w maju dziennik Le Monde.
Z tym że nie jest to wcale nowe zjawisko, ponieważ masowe przeprowadzki Rosjan rozpoczęły się tuż po inwazji Federacji Rosyjskiej na Ukrainę w lutym 2022 roku. Jak pokazują oficjalne dane rządowe z tamtego okresu, sprzedaż nieruchomości w kwietniu 2022 roku wzrosła tam o 45 proc. w ujęciu rocznym, z kolei w maju 51 proc. rok do roku. Jednak nie zmienia to faktu, że
cena ofertowa mieszkania w Sopocie jest obecnie wyższa, gdyż wynosi dokładnie 15 694 zł za metr kwadratowy.
Polska stolica także nie jest daleko w tyle za Dubajem. Według raportów już w maju stawka na poziomie 14 719 zł/mkw. była normą, co stanowiło 96 proc. średniej kwoty, jaką płaci się za metr mieszkania w Dubaju.
Ceny najmu w Polsce także gonią zagraniczne standardy
Bardziej niż cena mieszkań wystawionych na sprzedaż rosną
stawki za wynajem. Z zebranych danych wynika, że w Dubaju na koniec czerwca średni czynsz był o 22,8 proc. wyższy niż jeszcze rok temu. W Polsce nie tylko w stolicy, ale i w pozostałych rejonach kraju ceny najmu mocno wzrosły, choć nie tak gwałtownie, jak w Dubaju. Niemniej jednak i tak trzeba zwrócić uwagę na fakt, że
tendencja w tym przypadku jest szybsza nawet niż inflacja, która w czerwcu osiągnęła pułap 11,5 proc.
Liczne raporty rynku nieruchomości wskazują również, że w maju najem mieszkania w Warszawie był wyższy – w zależności od wielkości nieruchomości – od 15,9 do 17 proc. w porównaniu do zeszłorocznych statystyk. Tymczasem poziom wzrostu cen w polskiej gospodarce w tym samym miesiącu wyniósł 13 proc. w ujęciu rocznym.
Źródło: KRN.pl | 2023-07-19
Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?
Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!
Komentarze (0)
Pokaż wszystkie komentarze (0)