Po zmianach ustawa frankowa została przyjęta. To nowy pomysł na pomoc osobom, które podpisały niekorzystne umowy z bankami.
Projekt ustawy o wsparciu kredytobiorców w trudnej sytuacji, jaki zaproponował prezydent, został uchwalony przez Sejm. Z dokumentu wykreślono jednak przepisy dotyczące przewalutowania kredytów. Odnosiły się one do tzw. Funduszu Konwersji. W założeniu na Fundusz miały składać się banki, by ze zgromadzonych w ten sposób środków można było finansować przewalutowanie kredytów.
Jak podkreśliła Paulina Hennig-Kloskaz PO-KO, w ten sposób ustawę zredukowano o połowę. Tadeusz Cymański z PiS, który złożył poprawki, zaznaczył, że konwersja zawsze była postrzegana jako kontrowersyjna i nie zyskała pozytywnych opinii wśród frankowiczów. Dodał też, że zatwierdzenie konwersji negatywnie wpłynęłoby na wydawanie werdyktów przez Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej, który to będzie zajmował się niedozwolonymi klauzulami w umowach frankowych.
Z kolei zdaniem przedstawicieli Stowarzyszenia Stop Bankowemu Bezprawiu, przepisy nowelizacji nie rozwiążą problemów kredytobiorców mających swoje zobowiązania w szwajcarskiej walucie.
W myśl przyjętych przez Sejm przepisów zasady udzielania pomocy kredytobiorcom w trudnej sytuacji mają być bardziej elastyczne. Co więcej, nowelizacja zakłada dłuższy czas i większy zakres udzielanego wsparcia niż przewidziano w ustawie przyjętej w 2015 r. Pomoc będzie pochodzić z Funduszu Wsparcia, a przepisy noweli wejdą w życie 1 stycznia 2020 r.
Źródło: RMF24.pl | 2019-07-05
Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?
Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!
Komentarze (1)
Polak.mały ⋅ 11-07-2019 | 19:35
Banda...