W ubiegłym tygodniu podczas Dni Dewelopera odbyło się rozstrzygnięcie konkursu. Zwycięzcami zostały miasta, które wykazały się największą sprawnością w wydawaniu decyzji administracyjnych.
Ranking Miast to inicjatywa zapoczątkowana przez Polski Związek Firm Deweloperskich. Jego celem jest sprawdzanie, ile w poszczególnych częściach Polski trwa wydawanie decyzji o warunkach zabudowy oraz zagospodarowania przestrzennego i jego realne skrócenie. Początkowo inicjatywa dotyczyła jedynie zabudowy mieszkalnej, obecnie w rankingu oceniane są także hotele i budynki biurowe. W tym roku konkurs odbył się on już po raz 11.
Ile trzeba czekać na wydanie pozwolenia na budowę?
Okazuje się, że pandemia mocno wpłynęła na czas podejmowania decyzji administracyjnych.
– Dane pokazują, że pierwszy rok w pandemicznych realiach miał duże przełożenie na tempo uzyskiwania decyzji przez inwestorów. Znaczne spowolnienie widać zarówno przy WZ-tkach – gdzie nieliczny procent został wydany w czasie nie dłuższym niż 60 dni, jak i przy pozwoleniach na budowę – kategorii, w której zwykle przynajmniej jedna trzecia miast odnotowywała sukces w postaci wydania wszystkich rozstrzygnięć w czasie nieprzekraczającym 65 dni – ocenia autor raportu Ranking Miast Mateusz Stachewich.
Jak poważna była sytuacja, pokazują dane zawarte w raporcie. W 2020 r. wydano o 300 decyzji o WZ mniej niż w 2019 r., a jedynie 3 proc. z nich zostało rozpatrzone przed upływem 60 dni. Według specjalistów jest to najgorszy wynik od 5 lat.
Gdzie formalności trwają najkrócej?
Mimo kiepskiego wyniku ogólnokrajowego, w niektórych miastach sprawy administracyjne załatwiane były szybciej. W przypadku decyzji o warunkach zabudowy inwestycji mieszkaniowych najsprawniejszym działaniem wykazał się Lublin. 35 proc. z nich została wydana w terminie poniżej 60 dni. Dobre wyniki zyskały również Gorzów Wielkopolski i Białystok.
W kwestii ilości wydanych pozwoleń na budowę liderem okazało się Opole. Na kolejnych miejscach znów znalazł się Gorzów Wielkopolski i Lublin. Lublin uplasował się na pierwszym miejscu również w kategorii inwestycji biurowych – w tym przypadku wydał w terminie aż 80 proc. decyzji. Natomiast jeśli chodzi o hotele, najlepszy wynik zdobyła Warszawa.
Zbadano również średnie pokrycie miast planami zagospodarowania przestrzennego – w tej kategorii liderem okazał się Kraków, który jest pokryty planami w 69 proc. powierzchni.
Źródło: KRN.pl | 2021-09-28
Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?
Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!
Komentarze (0)
Pokaż wszystkie komentarze (0)