Działalność gospodarcza związana z wynajmem mieszkań będzie regulowana nowym prawem.
Firmy, które inwestują w najem nieruchomości, czekają zmiany. Ministerstwo finansów chce, by działalność prowadzona w tym sektorze gospodarki była bardziej atrakcyjna. W związku z tym opracowano ustawę mającą skłonić przedsiębiorstwa publiczne i prywatne do większego zaangażowania w udostępnianie lokali na wynajem.
Jak podaje Gazetaprawna.pl, Ocena Skutków Regulacji zawiera informację, że rynek najmu nieruchomości w Polsce ma charakter rozproszony, a udział podmiotów gospodarczych jest niewielki. Jako przyczynę sytuacji podaje się m.in. brak podmiotów o szczególnym statusie podatkowy, takim jak np. REIT-y. Funkcjonowanie tego typu instytucji pozwoliłoby na większy udział inwestorów instytucjonalnych w wynajmie mieszkań, a także zachęciłoby do prowadzenia działalności inwestorów detalicznych.
Dzięki zaproponowanej przez ministerstwo finansów ustawie, w polskim porządku prawnym pojawiłyby się podmioty F.I.N.N. - spółki akcyjne prowadzące działalność polegającą na wynajmowaniu nieruchomości mieszkaniowych. Sposób ich funkcjonowania byłby wzorowany na działających w Unii Europejskiej REIT-ach. Jak podkreślono w Ocenie Skutków Regulacji, uruchomienie takiej opcji ma pozytywnie wpłynąć na rozwój polskiego rynku kapitałowego.
Źródło: Gazetaprawna.pl | 2018-09-25
Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?
Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!
Komentarze (3)
coozio_wroc ⋅ 11-10-2018 | 23:46
Obecnie każdy dysponujący $$ może ulokować i sensownie wynajmować zakupioną pod inwestycję nieruchomość. Nagle pojawią się firmy, które są uprzywilejowane i im będzie opłacało się bardziej. Przestanę wątpić, że jest to grunt pod nadużycia, gdy okaże się, że tylko wąskie grono osób/podmiotów może taką działalność prowadzić. Może to teorie spiskowe...
kiki ⋅ 04-10-2018 | 12:15
Zgadzam się z opinią, że prawo nadal chroni lokatorów, a właściciele nie mają żadnych praw. Wprowadzenie w posiadanie nieruchomości trwa latami, eksmisje podobnie. Nielegalni lokatorzy są w stanie przeciągnąć sprawę o 10 lat! Mając darmowy hotel.
stan ⋅ 03-10-2018 | 13:33
Idioci ! Najpierw niech zminia bezprawie,gdzie lokator ma wieksze prawo niz wlasciciel mieszkania,nie mozna go usunac,a jesli odda sie sprawe przestepcom w sedziwoskich togach,to celowo sprawe prowadza kilka lat az zniszcza wlasciciela ! Gdyby bylo prawo po stronie wlascicoela to latwiej byloby wynajmowac wlascicielowi I lokatorowi !!!!!! Ma byc Polskie Prawo,a na unijne to ja sram !!!!!! Zadne ustalenia miedzynarodowiki unijnych bandytow,kryminalistow,zbrodniarzy nie respektuje,nie uznaje i nigdy be bede sie stosowal