Sytuacja finansowa najemców będzie kontrolowana. Próby przekłamania rzeczywistości mają podlegać odpowiedzialności karnej.
Próg dochodowy będzie kryterium do wyznaczenia wysokości czynszu mieszkania komunalnego. Nowelizacja ustawy o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie kodeksu cywilnego wprowadziła zasadę, że najemcy lokali komunalnych co 2,5 roku będą składać oświadczenie majątkowe. W sytuacji, gdy ustalony próg dochodowy zostanie przekroczony, wysokość czynszu wzrośnie.
Nowe przepisy obejmą osoby, które podpiszą umowę najmu po 21 kwietnia br. Wymagane zaświadczenie o dochodach musi obejmować ostatnie 3 miesiące. Jeśli podczas weryfikacji zarobków okaże się, że przekraczają one wyznaczony przez gminę próg dochodowy, wówczas czynsz wzrośnie o różnicę pomiędzy przedstawionym dochodem a limitem ustalonym przez miasto.
Obecnie dochód najemcy komunalnego nie może być wyższy jak 2255 zł. W przypadku, gdy mieszkaniec nie złoży oświadczenia majątkowego, utraci prawo do zajmowania lokalu i zwarta umowa zostanie wypowiedziana. Ponadto rzetelność przedstawionego dochodu będzie podlegała odpowiedzialności karnej. Warunkiem, jaki potencjalny najemca musi spełniać, jest również brak praw własnościowych do innego położonego na terenie danego maista lub w powiatach sąsiadujących lokalu mieszkalnego.
Źródło: KRN.pl | 2019-03-28
Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?
Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!
Komentarze (1)
jaroslaw1 ⋅ 04-04-2019 | 11:06
Czyli jak najemca samotny ma dochod w limicie a najemca z dzieckiem powyzej limitu /np.3000 zl/ to ten drugi nie moze sie starac o mieszkanie komunalne?