Ceny na rynku nieruchomości rosną nieprzerwanie od kilku lat. Pomimo tego, że pandemia delikatnie spowalnia ten wzrost, wskaźniki cel lokali mieszkalnych w II kwartale 2020 r. wzrosły. Świadczy to o tym, że niezależnie od ogólnej sytuacji ekonomicznej mieszkania wciąż drożeją.
Rynek wtórny wciąż droższy od pierwotnego
Ceny lokali mieszkalnych w II kwartale 2020 r. wzrosły o 2 proc. w stosunku do I kwartału bieżącego roku. Na rynku pierwotnym były to wartości większe o 0,4 proc., a na rynku wtórnym o 3,2 proc. Biorąc jednak pod uwagę sytuację w I kwartale 2020 r. wzrost ten jest nieznacznie mniejszy. W danym okresie (w stosunku do ostatniego kwartału 2019 r.) lokale mieszkalne były bowiem droższe o 3,6 proc. (w tym na rynku pierwotnym – o 1,6 proc. i na rynku wtórnym – o 5,3 proc).
Ceny lokali mieszkalnych w II kwartale 2020 roku, w porównaniu do analogicznego okresu w roku poprzednim, wzrosły o 10,9 proc. Na rynku wtórnym wzrost ten wyniósł 15,4 proc, natomiast na rynku pierwotnym 5,3 proc.
Wskaźniki cen lokali mieszkalnych w II kwartale 2020 r.* Źródło: Raport GUS “Wskaźniki cen lokali mieszkalnych w II kwartale 2020 r.”
W którym województwie ceny mieszkań były najwyższe?
W II kwartale 2020 r. największy wzrost cen mieszkań, w porównaniu do poprzedniego kwartału, odnotowano w województwie opolskim (zmiana o 7,3 proc.) Spore podwyżki miały także miejsce w województwach świętokrzyskim oraz lubelskim. Natomiast największe spadki cen wystąpiły na rynku mazowieckim i lubuskim (odpowiednio o 0,2 proc. oraz 0,3 proc.). Na poziomie zbliżonym do pierwszego kwartału kształtowały się ceny lokali mieszkalnych w województwie zachodniopomorskim (wzrost zaledwie o 0,3 proc.). Zmiany cen zbliżone do wartości krajowej, czyli do 2 proc., odnotowano w województwach podkarpackim (wzrost o 1 proc.) oraz pomorskim (wzrost o 1,7 proc.). Natomiast na Śląsku i Dolnym Śląsku w badanym okresie ceny wzrosły średnio o 3 proc.
Wskaźniki cen lokali mieszkalnych na przestrzeni ostatnich lat
W przeciągu ostatnich 10 lat rok 2015 był najbardziej przełomowym momentem na rynku nieruchomości mieszkaniowych. Od tamtego czasu ceny mieszkań zaczęły rosnąć i sytuacja ta jak dotąd nie uległa zmianie. Dotyczy to zarówno rynku pierwotnego jak i wtórnego. Porównując II kwartał bieżącego roku ze średnią ceną mieszkania w 2015 r., uzyskujemy wartość o 34,3 proc. wyższą (na rynku wtórnym o 22,9 proc., a pierwotnym o 44,2 proc.).
Kwartalne zmiany cen lokali mieszkalnych w stosunku do 2015 r. Źródło: Raport GUS “Wskaźniki cen lokali mieszkalnych w II kwartale 2020 r.”
Analizując kwartalne zmiany, które zaszły w cenach mieszkań od 2015 r. do II kwartału 2020 r., w ostatnich miesiącach obserwujemy spadek cen na rynku pierwotnym, w porównaniu do analogicznych okresów w poprzednich latach. Z drugiej strony, porównując coroczne przyrosty cen mieszkań do roku 2015, możemy zaobserwować stale rosnące ceny lokali mieszkalnych na rynku wtórnym. Jak będzie wyglądała dalsza część roku? Nic nie wskazuje na to, że ceny mieszkań zaczną spadać, można się zatem spodziewać kolejnych sukcesywnych podwyżek.
* Dane wskaźniki cen lokali mieszkalnych są wynikiem obliczeń, podczas których rynkowi wtórnemu została przypisana waga 57,6 proc., a pierwotnemu 42,4 proc.
Źródło: KRN.pl | 2020-10-08
Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?
Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!
Komentarze (0)
Pokaż wszystkie komentarze (0)