Do gniazdek pierwszych mieszkańców Ostrowa Wielkopolskiego dociera już zielony prąd. Dzięki rozwojowi Ostrowskiego Rynku Energetycznego energia będzie tam tańsza o 15-20 proc.
Pierwsza w Polsce miejska sieć zielonej energii powstała w 2019 r. w Ostrowie Wielkopolskim. Podłączono do niej wówczas przedsiębiorców ze strefy przemysłowej przy ul. Wrocławskiej. Tymczasem efektem wielomiesięcznych branżowych prac w GK CRK prowadzonych w ostatnich tygodniach jest doprowadzenie instalacji ostrowskiej zielonej energii do gniazdek pierwszych mieszkańców budynków wielorodzinnych zlokalizowanych przy ul. Grunwaldzkiej. Siecią płynie ekologiczny prąd wytwarzany w elektrociepłowni Ostrowskiego Zakładu Ciepłowniczego m.in. z biomasy drzewnej. W ramach pierwszej, pilotażowej grupy przyłączono 34 mieszkańców. Jednak do końca br. liczba odbiorców indywidualnych w mieszkaniach ma wzrosnąć do ponad 100, a w 2021 r. – do kilkuset.
– To kolejny przełomowy krok i skuteczna realizacja naszych założeń z 2018 roku. Tak jak zapowiadaliśmy, strategie, koncepcje i kreski projektowe zamieniły się w realną, rzeczywistą sieć, którą ostrowska zielona energia płynie do gniazdek pierwszych mieszkańców – skomentował rozwój miejskiej energetyki Bartosz Ziółkowski, prezes Centrum Rozwoju Komunalnego.
Zielona energia tańsza o 15-20 proc.
Rozwój Ostrowskiego Rynku Energetycznego z jednej strony dostarcza mieszkańcom innowacyjnych rozwiązań, a z drugiej – zapewnia im konkretne i wymierne korzyści społeczne, ekologiczne i finansowe. Sam koszt dystrybucji ostrowskiej zielonej energii dla mieszkańców jest bowiem tańszy o około 15-20 proc.
Rozwijając miejską energetykę Ostrów Wielkopolski stał się europejskim pionierem w obszarze dystrybucji własnej ekologicznej energii do gniazdek swoich mieszkańców. Projekt Ostrowskiego Rynku Energetycznego został w ostatnich tygodniach w Europie wyróżniony i doceniony. Prezydent Ostrowa Wielkopolskiego Beata Klimek, prezentując w ogólnoeuropejskim konkursie Innowacje w Polityce 2020 projekt Zielona energia w gniazdkach - pierwsza w Polsce miejska sieć ekologicznej energii, znalazła się w gronie finalistów z całej Europy. Sam projekt zielonej energii znalazł się natomiast w pierwszej dziesiątce w kategorii Ekologia. Ostrowski Rynek Energetyczny w maju br., w prestiżowym konkursie Top Inwestycje Komunalne zorganizowanym w ramach Europejskiego Kongresu Gospodarczego, znalazł się wśród dziesięciu najlepszych inwestycji komunalnych w Polsce.
Ostrów WIelkopolski ma być samowystarczalny energetycznie
Ostrowski Rynek Energetyczny jest innowacyjnym projektem lokalnej energetyki. Został zainicjowany przez Centrum Rozwoju Komunalnego w Ostrowie Wielkopolskim na początku 2018 r. Zakłada m.in. stworzenie wirtualnego systemu energetycznego oraz integrację rozproszonych lokalnych źródeł energii w tzw. wirtualną elektrownię, a także zarządzanie systemem energetycznym dla całej społeczności ORE. W projekcie uczestniczy już ponad 50 partnerów naukowych i gospodarczych, w tym ponad 40 lokalnych przedsiębiorców. Głównym celem jest samowystarczalność energetyczna Ostrowa Wielkopolskiego i całego regionu.
– Naszą ambitną wizją jest energetyczny Ostrów Wielkopolski – Miasto z energią, z własną energią, z zieloną energią! Dążymy do samowystarczalności energetycznej miasta, bo jako lokalny samorząd, sektor komunalny, przedsiębiorcy i mieszkańcy nie chcemy płacić rachunków za energię do Gdańska czy Warszawy. Chcemy, by pieniądze ostrowian wydawane na energię pozostawały w naszym mieście i tworzyły potencjał inwestycyjny i gospodarczy Ostrowa Wielkopolskiego – podkreśliła Beata Klimek, prezydent Ostrowa Wielkopolskiego.
Źródło: KRN.pl | 2020-11-27
Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?
Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!
Komentarze (0)
Pokaż wszystkie komentarze (0)