Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że w marcu 2022 roku w Polsce do użytkowania oddano 21 tys. mieszkań. To oznacza wzrost o 9 proc. w porównaniu do analogicznego okresu ub. r. Spadek odnotowała liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto.
Wzrost liczby mieszkań, które oddano do użytkowania
Informacje dotyczące liczby mieszkań GUS opublikował w pierwszym tegorocznym raporcie o sytuacji społeczno-gospodarczej województw. Z danych tych wynika, że w marcu 2022 roku do użytkowania trafiło 21 tys. mieszkań. Jest to więcej o 9 proc. w porównaniu do analogicznego okresu ub. r. Wzrost wskaźnika zaobserwowano w 10 województwach. Największy odnotowano w województwie łódzkim (wzrost o 85 proc.). Wzrosty dotyczyły także województwa lubelskiego (37 proc.), podlaskiego (36,2 proc.), mazowieckiego (30,9 proc.) oraz śląskiego (26,1 proc.). Najniższy wzrost zanotowano w województwie kujawsko-pomorskim (1,1 proc.).
Z kolei
spadek liczby mieszkań oddanych do użytkowania zaobserwowano w 6 województwach. Regionem dotkniętym
najwyższym spadkiem było województwo lubuskie (spadek o 42 proc.), świętokrzyskie (34,6 proc.) oraz opolskie (30,1 proc.).
Uzyskane wyniki świadczą o poprawie w stosunku do pierwszych miesięcy tego roku. W styczniu i lutym br. oddano do użytkowania o 0,1 proc. mieszkań mniej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Było to 33,7 tys. mieszkań. Wówczas jednak GUS informował o wzroście produkcji budowlano-montażowej w lutym 2022 roku o ponad 20 proc. r/r.
Mniej mieszkań, których budowę rozpoczęto
Marzec br. nie przyniósł jednak poprawy we wszystkich kwestiach dotyczących mieszkalnictwa. W porównaniu do analogicznego okresu ub. r. zmniejszyła się o 21,6 proc. liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto. Spadek widoczny był aż w 12 województwach.
Największy spadek zanotowano w województwie śląskim (55,5 proc.) oraz zachodniopomorskim (53,6 proc.).
Duży spadek zaobserwowano w województwie pomorskim (48,7 proc.), lubelskim (47,1 proc.), lubuskim (31,3 proc.) oraz łódzkim (30,7 proc.).
Wzrost odnotowano natomiast wyłącznie w 4 województwach. Na szczególną uwagę zasługuje województwo świętokrzyskie, gdzie osiągnął on pułap 93,1 proc. Niższy wzrost dotyczył województwa dolnośląskiego (43,9 proc.), podkarpackiego (17,2 proc.) oraz mazowieckiego (2,4 proc.).
Źródło: KRN.pl | 2022-06-15
Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?
Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!
Komentarze (0)
Pokaż wszystkie komentarze (0)