Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Wiadomości Wiadomości

Wartość BIK Indeksu w listopadzie 2020 niższa niż przed rokiem

Emilia Rudzka | 2020-12-08

Wartość BIK Indeksu w listopadzie 2020 niższa niż przed rokiem

BIK Indeks Popyt na Kredyty Mieszkaniowe (BIK Indeks – PKM) określa roczną dynamikę wartości kredytów mieszkaniowych, o które wnioskowano. Listopadowy odczyt był ujemny i wyniósł -4,4 proc., co po dodatnich odczytach wrześniowym i październikowym nieco ostudza optymizm.

Listopadowy BIK Indeks – PKM niższy niż rok temu

Jedenasty w tym roku odczyt wskaźnika BIK Indeks – PKM wyniósł -4,4 proc. Oznacza to, że w listopadzie 2020 roku w przeliczeniu na dzień roboczy banki oraz SKOK-i wysłały do BIK zapytania o kredyty hipoteczne na kwotę o 4,4 proc. niższą niż w analogicznym okresie roku ubiegłego.

W listopadzie br. o kredyty mieszkaniowe łącznie wnioskowało 31,72 tys. osób. Rok wcześniej było to 33,60 tys. potencjalnych kredytobiorców. Tym samym odnotowano spadek o -5,6 proc. Natomiast w porównaniu do października 2020 roku zanotowano spadek liczby wniosków o 17,5 proc. Najniższa wartość w tym roku obserwowana była w kwietniu – w odniesieniu do tego miesiąca zaobserwowano natomiast wzrost o 14 proc. Listopad br. przyniósł średnią kwotę wnioskowanego kredytu mieszkaniowego na poziomie 300,21 tys. złotych. W porównaniu do analogicznego okresu 2019 roku zauważono wzrost o 6,6 proc.

Pozytywny wpływ na wartość BIK Indeksu miał m.in. wzrost średniej kwoty wnioskowanego kredytu. Ponownie, po kwietniu br., przekroczyła ona granicę 300 tys. złotych. Negatywnie na wartość odczytu wpłynął jednak spadek liczby osób wnioskujących o kredyt. Ujemny listopadowy odczyt zakończył krótki, optymistyczny etap, który miał miejsce we wrześniu i październiku. Wówczas to odczyty BIK Indeks były po raz pierwszy dodatnie po ujemnych wartościach odnotowywanych od marca do sierpnia.


Zróżnicowana sytuacja na rynku kredytów mieszkaniowych w 2020 roku

Prof. Waldemar Rogowski, Główny Analityk Biura Informacji Kredytowej, zauważa, że odbudowa popytu w ujęciu wartościowym na rynku kredytów mieszkaniowych przyjmuje kształt litery „W”. Rok 2020 przyniósł zmienną sytuację. W styczniu i lutym obserwowano duże wzrosty, w marcu niewielki spadek, w kwietniu bardzo duży spadek, w maju niewielką poprawę, w czerwcu odczuwalną poprawę, natomiast w lipiec i sierpień przyniosły stabilizację. We wrześniu i październiku odnotowano wzrosty, po czym w listopadzie ponownie nastąpił spadek. Zdaniem analityka początek 2021 roku raczej przyniesie pesymistyczne nastroje.

BIK Indeks określa jedynie popytową stronę rynku kredytów mieszkaniowych – w wymiarze wartościowym. Na uwagę zasługuje wzrost średniej kwoty wnioskowanego kredytu. Może być to spowodowane m.in. poluzowaniem przez część banków wymagań dotyczących udziału własnego, co poskutkowało wzrostem akceptowalnego poziomu wskaźnika LtV.

Źródło: KRN.pl | 2020-12-08

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźhale i magazyny do kupieniakamienice poszukiwane do wynajęciamieszkania na sprzedażmieszkania na sprzedaż powiat Chełmińskilokale użytkowe na sprzedaż powiat Grajewskilokale użytkowe na wynajem gmina Stargard Szczecińskimieszkania na sprzedaż gmina Ruda Malenieckadomy na sprzedaż w Radomkumieszkania na sprzedaż w Rogówkudomy na wynajem w Borzymowie

Deweloperzy

);