Warszawa przystąpiła do programu Zielona Miasta. To pierwsze polskie miasto, które weźmie udział w tym projekcie. Tym samym stolica Polski dołączyła do projektu Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju (EBOR). Dzięki temu Warszawa ma większe szanse na rozwój i finansowanie inwestycji, które będą przyjazne środowisku.
Warszawa w gronie miast aktywnie walczących z ociepleniem klimatu
Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski podkreślił, że przystąpienie do programu Zielone Miasta to krok w stronę poprawy efektywności walki z ociepleniem klimatu. Stolica Polski ma szansę znaleźć się w gronie najbardziej zielonych miast na świecie.
Warszawa jest członkiem grupy C40, aktywnie walcząc z ociepleniem klimatu. Wsparcie EBOR otwiera jednak kolejne szanse dla miasta, umożliwiając przeprowadzenie efektywniejszych działań na rzecz poprawy sytuacji klimatycznej. Przykładami podjętych kroków jest m.in. ukierunkowanie na tabor zeroemisyjny, oszczędzanie energii, wymianę pieców na bardziej ekologiczne oraz ocieplanie budynków.
Grzegorz Zieliński, dyrektor regionalny EBOR na Europę Środkową przyznał, że podpisane porozumienie jest bardzo ważne. Jednocześnie wyraził nadzieję, że śladem Warszawy podążą inne miasta Polski, niekoniecznie wojewódzkie.
Program Zielone Miasta
Ideą programu Zielone Miasta (EBRD Green Cities) jest wsparcie dla dużych miast w realizacjach, które dążą do zrównoważonego rozwoju, ochrony środowiska oraz zdrowia mieszkańców. Współfinansowane są inwestycje z zakresu m.in. transportu miejskiego, gospodarki odpadami, energetyki, oświetlenia ulicznego, termomodernizacji oraz innych ekologicznych rozwiązań.
W ramach programu Warszawa musi stworzyć długoterminową strategię zrównoważonego rozwoju – obejmującą okres 10-15 lat. Warszawscy urzędnicy mogą liczyć na wsparcie C40 Cities. Jest to grupa progresywnych klimatycznie miast.
W programie Zielone Miasta udział bierze już kilkadziesiąt miast z Europy Środkowo-Wschodniej oraz Azji. Wśród nich znajdują się m.in. Belgrad, Kijów, Sofia, Tbilisi oraz Tirana.
Krok w stronę walki z ociepleniem klimatu
Aby przystąpić do programu Zielone Miasto, miasto musiało zrealizować inwestycję, która pomoże w zminimalizowaniu emisji gazów cieplarnianych. W przypadku Warszawy warunkiem koniecznym był zakup taboru dla II linii metra.
W styczniu podpisano umowę ze Skodą – opiewała ona na ponad 1,3 mld zł (45 pociągów). Nawet połowę tej kwoty ma zostać pokryte ze środków pozyskanych z preferencyjnego kredytu od Europejskiego Banku Inwestycyjnego działającego w porozumieniu z EBOR.
Przez blisko 30 lat EBOR dokonał w Polsce inwestycji na kwotę ponad 45 mld zł. W ubiegłym roku 62 proc. środków przeznaczonych na finansowanie inwestycji obejmowało projekty zielone.
Źródło: KRN.pl | 2020-06-22
Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?
Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!
Komentarze (0)
Pokaż wszystkie komentarze (0)