Lokal handlowy na terenie inwestycji mieszkaniowej może uniemożliwić uwłaszczenie. Wszystko przez nieprecyzyjne przepisy.
Lokal handlowo-usługowy położony na terenie nieruchomości mieszkaniowej może zablokować przekształcenie użytkowania wieczystego we własność, które miała gwarantować obowiązująca od stycznia br. ustawa przekształceniowa. Jeśli na osiedlu znajduje się np. kwiaciarnia lub budka z jedzeniem, przysługujące mieszkańcom prawo do własności funkcjonuje tylko w teorii. Wszystko za sprawą wadliwych przepisów ustawy – w zapisach brak powiem precyzyjnego określenia, jak należy rozumieć „nieruchomość mieszkalną”.
Przeczytaj też: Ustawa przekształceniowa do wymiany
W założeniu do przekształcenia może dojść tylko w sytuacji, kiedy działka jest zabudowana jedynie obiektami mieszkalnymi oraz budynkami wykorzystywanymi na cele mieszkaniowe. Jak zaznacza Michał Lizurek z Wydziału Gospodarki Nieruchomościami dla dzielnicy Praga-Południe, każdy budynek, którego nie można zakwalifikować jako mieszkaniowy lub wykorzystywany na cele mieszkaniowe, a stanowiący osobny obiekt, blokuje przekształcenie użytkowania wieczystego we własność. Wynika to z faktu, że we wspomnianej sytuacji nieruchomość nie spełnia ustawowych warunków. Inaczej kwestia wygląda w przypadku, kiedy tego typu obiekty znajdują się wewnątrz budynku mieszkalnego.
O pierwszych problemach z funkcjonowaniem nowych przepisów pisze Gazetaprawna.pl. Utrudnienia pojawiły się w jednej ze spółdzielni mieszkaniowych w Warszawie. Na terenie SBM Ateńska liczącej 15 nieruchomości mieści się pawilon handlowy z punktem Lotto, który jest w dzierżawiony. W związku z tym, że stanowi on osobny obiekt niemieszkalny, w świetle przepisów blokuje przekształcenie we własność.
Źródło: Gazetaprawna.pl | 2019-03-29
Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?
Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!
Komentarze (0)
Pokaż wszystkie komentarze (0)