Święta Bożego Narodzenia, Sylwester, a później Święto Trzech Króli to czas, kiedy sporo osób jest w podróży. Choć są to zazwyczaj krótkie wyjazdy w odwiedziny do rodziny czy znajomych, to i tak stanowią one powód do zmartwień o własny dom. SW Research przeprowadziła badanie na zlecenie firmy Netatmo, które ujawnia, czego najbardziej obawiają się Polacy podczas nieobecności.
Święta to nie tylko radość, ale także obawy
Więcej niż połowa Polaków odczuwa niepokój na samą myśl o tym, że podczas ich nieobecności w domu przez kilka dni, może wydarzyć się coś złego.15 proc. naszego społeczeństwa wskazuje, że to właśnie w Święta Bożego Narodzenia najbardziej obawia się opuszczania mieszkania. Tym bardziej że zaraz po nich często wyjeżdżamy na Sylwestra, a później obchodzimy jeszcze Święto Trzech Króli, które także jest okazją do opuszczenia własnego domu. Zdaniem respondentów największym zagrożeniem jest wówczas włamanie, które deklaruje aż 80 proc. ankietowanych. Pokrywa się to z policyjnymi statystykami, według których w ostatnich latach obserwujemy stały wzrost liczby włamań do nieruchomości. W ubiegłym roku było ich ponad 71 tys.
Co jeszcze może się wydarzyć podczas przerwy świątecznej?
Zagrożenie ze strony złodziei to jednak niejedyny problem. Polacy obawiają się również incydentów losowych. Zaraz za włamaniem w rankingu pojawia się
pożar w domu jako realne zagrożeniem podczas nieobecności w domu.
Tak przynajmniej zagłosowało ponad 60 proc. respondentów, co zresztą jest zgodne z danymi KGPSP, według którego od 1 stycznia do 21 grudnia tego roku w obiektach mieszkalnych wybuchło ponad 31 tysięcy pożarów. Więcej niż 50 proc. ankietowanych martwi się zalaniem mieszkania, a 42 proc. wpływem klęsk żywiołowych takich, jak huragany czy śnieżyce.
Brak odpowiednich zabezpieczeń napędza strach
Warto jednak zwrócić uwagę na fakt, że wysoki poziom obaw o włamanie wiąże się z tym, że tylko 1/4 ankietowanych posiada w swoim domu zamontowany system bezpieczeństwa. Wśród nich co druga osoba korzysta z inteligentnych urządzeń do monitoringu, co pozwala na pełną kontrolę nad stanem tego, co dzieje się w domu. W przypadku jakiegokolwiek incydentu użytkownik od razu dostaje powiadomienie w aplikacji i może odpowiednio zareagować na zaistniałe zdarzenie. Pozwala to zaoszczędzić sporo czasu, który w sytuacjach awaryjnych jest niezwykle cenny.
– Wzbogacanie systemu o nowe, inteligentne urządzenia pozwala tworzyć coraz bardziej zaawansowane scenariusze pomagające zabezpieczyć dom przed wieloma zagrożeniami. Użytkownicy wyraźnie doceniają takie rozwiązania. 85 proc. badanych posiadających już co najmniej jedno smart urządzenie, jest zdecydowana na zakup kolejnego. Taka liczba pokazuje, że smart home ma realny wpływ na poprawę komfortu życia. Zdecydowanie jest to odczuwalne również podczas świąt, kiedy domownicy mogą spokojnie odpoczywać, a system pracuje bez przerwy, zapewniając bezpieczeństwo -– komentuje Marie Tranchimand, Dyrektor Marketingu i Komunikacji Netatmo.
Źródło: KRN.pl | 2022-12-30
Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?
Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!
Komentarze (0)
Pokaż wszystkie komentarze (0)