Główny Urząd Statystyczny opublikował dane oparte o szybki szacunek wzrostu cen towarów i usług konsumpcyjnych. Z przedstawionego raportu wynika, że w grudniu odnotowano wzrost cen na poziomie 8,6 proc. rok do roku.
Jak wskazuje GUS w najnowszym raporcie, ceny towarów i usług konsumpcyjnych w grudniu 2021 r. były znacząco wyższe nie tylko od wyników zanotowanych w grudniu 2020 r., ale także od cen zarejestrowanych w listopadzie 2021 r. Ceny w ostatnim miesiącu minionego roku wzrosły bowiem o 0,9 proc. miesiąc do miesiąca. Z kolei wyniki zarejestrowane począwszy od stycznia aż do grudnia 2021 r. były wyższe o 5,1 proc. niż te odnotowane w analogicznym okresie roku poprzedniego. Najnowsze dane GUS wskazują na znaczne odchylenie od celu inflacyjnego określonego na poziomie 2,5 proc.
Rekordowy grudniowy wzrost cen żywności
W grudniu 2021 r. ceny żywności i napojów bezalkoholowych były wyższe niż przed rokiem o 8,6 proc. Z kolei w porównaniu do listopada 2021 r. wzrost osiągnął poziom 2,1 proc. – zdaniem analityków banku Pekao to, jak na grudzień, zdecydowany rekord. Rok 2021 w porównaniu do okresu od stycznia do grudnia 2020 r. przyniósł podwyżkę cen tych towarów o 3,2 proc.
Nośniki energii zdrożały w grudniu ub. r. o 14,3 proc. rok do roku oraz 0,8 proc. miesiąc do miesiąca. W perspektywie wszystkich 12 miesięcy minionego roku wzrost cen osiągnął natomiast poziom 7,1 proc.
Najbardziej, w porównaniu do odczytów z grudnia 2020 r., zdrożały w grudniu ub. r. paliwa do prywatnych środków transportu. Odnotowano bowiem podwyżkę aż o 32,9 proc. W porównaniu do listopada 2021 r. także, pomimo obniżki akcyzy, odnotowano wzrost, choć nie był on aż tak spektakularny – jedynie 0,2 proc. W ciągu wszystkich 12 miesięcy, w porównaniu do analogicznego przedziału czasowego rok wcześniej, zarejestrowano wzrost cen paliw o 22,1 proc.
Szczyt inflacji jeszcze przed nami
Jak wskazują eksperci, szczyt inflacji prawdopodobnie wciąż jeszcze przed nami. Takie wnioski przedstawili analitycy banku Pekao na Twitterze. Jak wskazali eksperci, tarcze antyinflacyjne w najbliższych miesiącach wygładzą tą ścieżkę.
– Ostatni miesiąc 2021 r. przyniósł dynamiczny wzrost cen żywności (8,6 proc. r/r) oraz wyhamowanie wzrostów cen nośników energii i paliw. Ostateczne dane poznamy w piątek. Nie można wykluczyć niewielkiej rewizji w dół w przypadku cen paliw, które obniżyły się po 20 grudnia za sprawą niższych stawek akcyzy. W efekcie główny odczyt grudniowej inflacji CPI może zostać skorygowany do 8,5 proc. r/r – wskazują natomiast eksperci ING Banku Śląskiego.
Jak dodają, zapowiadana przez rząd Tarcza Antyinflacyjna 2.0 spłaszczy nieco przebieg ścieżki inflacji w br., jednocześnie wydłużając okres podwyższonej inflacji.
Źródło: KRN.pl | 2022-01-10
Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?
Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!
Komentarze (0)
Pokaż wszystkie komentarze (0)