Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Wiadomości Wiadomości

Uproszczenie procesu inwestycyjno-budowlanego

Emilia Rudzka | 2020-03-05

Uproszczenie procesu inwestycyjno-budowlanego
Celem nowelizacji Prawa budowlanego jest uproszczenie procesu inwestycyjnego

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy Prawa budowlanego. Dzięki nowym procesom realizacja inwestycji będzie przyspieszona i ułatwiona, co pomoże zwiększyć liczbę mieszkań oddawanych do użytku.

Nowelizacja ma wejść w życie 6 miesięcy po ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw. Zmiany obejmą 50 przepisów prawa budowlanego oraz 15 innych ustaw.


Zmiany dotyczące procesu inwestycyjno-budowlanego

Celem nowelizacji opracowanej przez resort rozwoju ma być uproszczenie procesu inwestycyjnego. Wśród zaproponowanych zmian wymienić można m.in. ułatwienia procedury uzyskiwania odstępstw od przepisów techniczno-budowlanych, zmiany zasad sporządzania projektu budowlanego oraz możliwość przeniesienia decyzji pozwolenia na budowę. Ponadto uproszczono kwestie dotyczące samowoli budowlanych, nielegalnego użytkowania obiektu, a także doprecyzowano przepisy, które budziły wątpliwości.

 

Przeczytaj także: Projekty ustaw przyspieszających proces inwestycyjno-budowlany przyjęte przez rząd

 

Nowelizacja ustawy przyniosła także szereg zmian, których zadaniem jest podniesienie bezpieczeństwa pożarowego. Ponadto inwestorzy będą mogli liczyć na sprawniejsze i tańsze przyłączanie do sieci gazowych, elektroenergetycznych, wodociągowych, kanalizacyjnych oraz ciepłowniczych.

 

Mniejsze obciążenie organów administracji architektoniczno-budowalnej

Modyfikacji ma ulec podział projektu budowlanego na trzy odrębne projekty: projekt zagospodarowania działki (terenu), projekt architektoniczno-budowlany oraz projekt techniczny. Wyłącznie dwa pierwsze z nich będzie trzeba przedłożyć organowi administracji architektoniczno-budowlanej.

Dzięki temu organy będą mniej obciążone, a dokumentacja projektowa będzie mogła zostać przygotowana w krótszym czasie. To natomiast pozwoli na szybsze uzyskanie decyzji o pozwoleniu na budowę.


Koniec z absurdami inwestycyjno-budowlanymi?

Nowelizacja ma również na celu deregulację. Zmiany mają przyczynić się do zniknięcia absurdów, takich jak m.in. konieczność uzyskania pozwolenia na budowę w przypadku lokalizacji paczkomatów, bankomatów, parkomatów czy innych tego typu urządzeń. Ponadto według uzasadnienia deregulacja ma pozwolić na budowę i oddawanie do użytku większej liczby mieszkań.

Z uzyskania pozwolenia na budowę mają być zwolnione m.in. instalacje gazowe wewnętrzne i zewnętrzne, stacje regazyfikacyjne LNG o pojemności zbiornika do 10 m sześc. oraz urządzenia melioracji wodnej.

Nowe przepisy mają również uregulować kwestię granicznego terminu dla stwierdzenia nieważności decyzji pozwolenia na budowę oraz decyzji o pozwoleniu na użytkowanie. Mowa tu o okresie 5 lat. Po upływie tego czasu decyzji nie będzie można podważyć. Przed nowelizacją nieważność decyzji o pozwoleniu na budowę można było stwierdzić nawet wiele lat po tym, gdy obiekt już powstał i był użytkowany.
 

Źródło: KRN.pl | 2020-03-05

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźhale i magazyny na wynajemhale i magazyny na sprzedażmieszkania na zamianęmieszkania na wynajem powiat Bielskidomy na sprzedaż powiat Siemiatyckilokale użytkowe na wynajem gmina Szerzynydomy na wynajem gmina Turośń Kościelnamieszkania na wynajem w Otokumieszkania na sprzedaż w Antoniniedomy na sprzedaż w Stokach Małych

Deweloperzy

);