Kupując mieszkanie, budując dom czy biorąc kredyt, którego zabezpieczeniem ma być nieruchomość, klienci często pytają o dodatkowe koszty kredytu. Kwestie prowizji, odsetek czy ubezpieczenia nieruchomości nie są dla nikogo zaskoczeniem. Jednak jest pewien koszt, który zastanawia każdego. Jest to właśnie ubezpieczenie pomostowe.
Ubezpieczenie pomostowe – co to takiego?
Po udzieleniu klientowi
kredytu hipotecznego bank wymaga wpisu hipoteki do działu IV księgi wieczystej, na której zabezpieczona jest nieruchomość. Zanim jednak to nastąpi, bank ponosi dodatkowe ryzyko. Wynika ono z faktu, że klient otrzymał już środki z kredytu, lecz hipoteka nie jest jeszcze wpisana w księdze wieczystej (w dużych miastach i przy dużych inwestycjach deweloperskich proces załatwiania takiego wpisu może potrwać nawet do kilku miesięcy).
Aby uniknąć sytuacji, w której bank mógłby stracić swoje pieniądze, wprowadzono dodatkowe ubezpieczenie określane jako pomostowe. Obowiązuje ono od momentu uruchomienia kredytu (lub jego części tzw. transzy) do czasu wpisu hipoteki do księgi wieczystej. Mówiąc bardzo obrazowo, jest to właśnie taki pomost łączący te dwa momenty.
Dokonanie takiego wpisu przez sąd może potrwać od kilku tygodni do nawet kilku miesięcy (zależy to m.in. od typu inwestycji). W tym czasie do raty (bez względu na to, czy jest to rata odsetkowa, czy kapitałowo-odsetkowa) doliczany jest dodatkowy koszt ubezpieczenia. Zatem celem ubezpieczenia pomostowego jest ochrona interesów banku.
Gdy klient otrzyma z sądu potwierdzenie wpisu hipoteki do
księgi wieczystej, przedstawia to potwierdzenie w banku. Jeśli sąd dokona takiego wpisu, klient otrzymuje zawiadomienie listownie. Można też zweryfikować, czy wpis został dokonany, korzystając z serwisu elektronicznych ksiąg wieczystych. Od tego momentu bank przestaje doliczać koszt ubezpieczenia.
Obligatoryjne ubezpieczenie pomostowe, które zabezpieczają nieruchomości
Gdyby zdarzyło się, że bank naliczał koszt ubezpieczenia po dokonaniu wpisu hipoteki do księgi wieczystej, ma obowiązek dokonać zwrotu kosztów poniesionych przez klienta. Zwykle zwrot jest dokonywany automatycznie, gdyby jednak tak się nie stało, klient powinien zwrócić się w tej sprawie do banku.
Wysokość ubezpieczenia pomostowego to zwykle ok. 1% doliczany do marży w okresie
tzw. pomostowym. W bardziej popularnych bankach wygląda to następująco:
ING – 0.05% *
PEKAO SA – 1%
PKO BP – 0,9%
MBANK – 1,5%
BNP – 1%
* doliczany do marży w okresie pomostowym
Źródło: KRN.pl | 2022-04-07
Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?
Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!
Komentarze (0)
Pokaż wszystkie komentarze (0)