Średnia cena za mkw. mieszkania w Krakowie oddanego do użytku w II kwartale 2021 roku wyniosła 12 800 zł. Takie oraz znacznie droższe inwestycje zaprezentowano podczas giełdy organizowanej w pierwszy wrześniowy weekend przez Stowarzyszenie Budowniczych Domów i Mieszkań.
Deweloperzy obecni podczas wydarzenia przekonują, że nie mają problemów ze sprzedażą mieszkania w Krakowie, które może – w stanie deweloperskim – kosztować nawet 20 tys. zł za mkw. Zasobność portfeli kupujących nowe „M” jest dziś coraz większa. Dotyczy to zwłaszcza transakcji realizowanych w celach inwestycyjnych. Jeśli dana nieruchomość spełnia wymagania klienta dotyczące metrażu, liczby pokoi i atrakcyjnej lokalizacji, koszty zakupu stają się drugorzędną kwestią. Część osób, aby sfinalizować transakcję, zaciąga kredyt hipoteczny, na co wskazują rekordowe dane publikowane przez BIK. Jednak Konrad Mitręga, prezes PrivateBrokers, wskazał, że nawet połowa transakcji dokonywanych na krakowskim rynku nieruchomości odbywa się teraz za gotówkę.
O czym nie wiedzą nabywcy mieszkań?
Około 1 400 uczestników wrześniowej giełdy pojawiło się w Hali Cracovia głównie po to, aby zapoznać się z ofertami deweloperów, dowiedzieć się o najnowszych trendach panujących na rynku nieruchomości i kwestiach, na jakie szczególnie powinni zwrócić uwagę przed zakupem nowego „M”. Zwłaszcza wykład radnego Grzegorza Stawowego dotyczący czytania planów zagospodarowania przestrzennego cieszył się ich sporym zainteresowaniem. Powód? Ludzie nie rozumieją oznaczeń MPZP, a deweloper ma obecnie obowiązek, by przedstawić klientom w specjalnym katalogu, co w przyszłości znajdzie się w sąsiedztwie danej inwestycji.
Ludzie kupują mieszkania za kilkaset tysięcy złotych, a później są sfrustrowani, widząc, co powstaje w okolicy. Tu nie ma pola na błędy – tłumaczył Grzegorz Stawowy.
Temat przemyślanego zakupu nieruchomości podjął również Jarosław Knap z KGM.pl, który rozjaśnił zebranym słuchaczom zawiłości ustawy deweloperskiej. Nie zabrakło również prelekcji ekspertów kredytowych, którzy odpowiedzieli na kluczowe dla przyszłych kupców pytania: jak wybrać najtańszy kredyt hipoteczny, jakie są jego najważniejsze koszty oraz jak je obniżyć. Natomiast na osoby, które mieszkanie lub dom już kupiły i czeka je sprawdzenie ich stanu technicznego, czekała inspektor budowlana Karolina Malicka (W szpilkach na budowie).
Klienci są zaskoczeni, że kamera termowizyjna to nie tylko mostki termiczne, ale także lokalizacja wycieków bądź zawilgoceń. Nieraz nawet ja nie widzę czegoś gołym okiem, a kamera bardzo ładnie nam wszystko pokazuje, na zasadzie takiego USG budynku – tłumaczyła Karolina Malicka.
Następne targi mieszkań i domów w Krakowie odbędą się w dniach 27-28 listopada, o ile nie umożliwią tego pandemiczne obostrzenia.
Źródło: KRN.pl | 2021-09-08
Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?
Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!
Komentarze (0)
Pokaż wszystkie komentarze (0)