W II kwartale bieżącego roku banki udzieliły ponad 67 000 kredytów mieszkaniowych, na łączną kwotę ponad 22 mld złotych. Jest to historycznie wysoki wynik. Co wpływa na tak duży popyt na nieruchomości?
Jak wynika z raportu AMRON-SARFiN, opublikowanego przez Związek Banków Polskich, w tym okresie uzyskano najwyższy wynik w ilości przyznanych kredytów mieszkaniowych od czasów kryzysu ekonomicznego przypadającego na lata 2007-2009. To również o 17 proc. więcej niż w ubiegłym kwartale. Łączna kwota wszystkich udzielonych kredytów wyniosła 22 137 mld zł. Tak wysoką wartość odnotowano do tej pory po raz pierwszy. Jest to wzrost o 23 proc. względem poprzedniego kwartału oraz aż o 64 proc. względem ubiegłego roku. Wg. raportu średnia wartość kredytu mieszkaniowego to 330 000 zł. Tutaj również widoczny jest wzrost w wysokości 5,62 proc. Związane jest to z dynamicznie drożejącymi nieruchomościami, zarówno na rynku pierwotnym, jak i wtórnym.
– Źródłem tak dobrej koniunktury jest zarówno ogromny wzrost popytu, jak i większa skłonność banków do udzielania kredytów, zwłaszcza wysokokwotowych, widoczna w poluzowaniu wymagań między innymi w zakresie wkładu własnego – ocenia Prezes Centrum Prawa Bankowego i Informacji dr Jacek Furga. – Z drugiej strony nowo zaciągnięte kredyty charakteryzuje coraz niższy wskaźnik LtV, czyli udział wkładu własnego. W odniesieniu do II kwartału 2020 roku udział kredytów o wskaźniku LtV wyższym od 80 proc. spadł o prawie 9 p.p., do poziomu poniżej 30 proc. – dodaje.
W obliczu wciąż niskich stóp procentowych oraz rosnącej inflacji, na zakup nieruchomości decyduje się coraz więcej osób, traktując mieszkanie jako stabilny i pewny sposób ulokowania pieniędzy oraz kapitał na przyszłość.
Jakie kredyty zaciągają Polacy?
Większość udzielonych w II kwartale 2021 r. kredytów mieszkaniowych to zobowiązania złotówkowe. Stanowiły one ponad 99 proc. ogółu.
Jak można się domyślić, najwięcej nowych kredytów udzielono w Warszawie. Stanowiły one ponad 50 proc. całości. Dla porównania, kredyty mieszkaniowe przyznane we Wrocławiu stanowiły niewiele ponad 5 proc. ogółu, w Krakowie 3,5 proc., natomiast w aglomeracji katowickiej 4 proc.
Jeśli chodzi o okres kredytowania, większość, bo prawie 67 proc. kredytów udzielonych zostało na 25-35 lat. Na drugim miejscu, z wynikiem 25,35 proc. znalazły się kredyty na 15-25 lat. Najmniej było natomiast tych powyżej 35 lat. Był to niecały procent.
Źródło: KRN.pl | 2021-09-06
Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?
Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!
Komentarze (0)
Pokaż wszystkie komentarze (0)