Nowelizacja ustawy o charakterystyce energetycznej budynków oraz ustawy Prawo budowlane zakłada spore zmiany. Świadectwo charakterystyki energetycznej będzie wymagane od właścicieli wszystkich budynków, nawet tych wybudowanych przed 2009 r. Za brak odpowiedniej dokumentacji będą groziły kary.
Świadectwo charakterystyki energetycznej to stosunkowo nowy dokument, który w Polsce funkcjonuje zaledwie od kilku lat. Do tej pory obowiązywało właścicieli budynków powstałych po 2009 r. W najbliższym czasie ma to ulec zmianie.
Świadectwo charakterystyki energetycznej – co zawiera?
Świadectwo charakterystyki energetycznej stanowi zbiór danych oraz wskaźników energetycznych danego budynku. Obejmuje jego zapotrzebowania na energię niezbędną do centralnego ogrzewania, wentylacji oraz klimatyzacji, zapewnienia ciepłej wody, a w przypadku budynków użytku publicznego również oświetlenia.
Tego typu świadectwo ważne jest przez 10 lat i dotyczy zarówno nowo wybudowanych budynków, jak i tych modernizowanych. Do tej pory było ono wymagane jedynie w określonych sytuacjach, m.in. gdy:
-
budynek został zbudowany na podstawie umowy sprzedaży lub spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu,
-
budynek ma być wynajmowany.
Dokument powinien zostać dostarczony wraz z zawiadomieniem o ukończeniu budowy.
Świadectwo charakterystyki energetycznej – jakie zmiany?
Na mocy nowelizacji ustawy obowiązek świadectwa charakterystyki energetycznej ma dotyczyć wszystkich budynków – zarówno tych, które wybudowano po 2009 r., jak i domów jednorodzinnych.Kolejną ważną zmianą jest wprowadzenie obowiązku kontroli systemów ogrzewania i systemów klimatyzacji. Częstotliwość kontroli będzie uzależniona od rodzaju ogrzewania.
Zgodnie z nowymi przepisami świadectwo charakterystyki energetycznej będzie musiało być dostarczane zarówno przez deweloperów, jak i inwestorów indywidualnych wraz z zawiadomieniem o zakończeniu budowy albo wnioskiem o pozwolenie na użytkowanie.
Świadectwo charakterystyki energetycznej – ceny i kary za brak dokumentacji
Koszt wykonania świadectwa uzależniony jest od wielu czynników takich, jak wielkość budynku, jego konstrukcja oraz przeznaczenie, rodzaj zastosowanych instalacji, a nawet lokalizacji. Trzeba jednak przyjąć, że będzie to ok. 400-500 zł w przypadku lokali mieszkalnych i nawet 900 -1000 zł w przypadku budynków wielorodzinnych. Niedopełnienie tego obowiązku będzie jednak obciążone karą finansową, której górna grania nie została jeszcze podana.
Źródło: KRN.pl | 2022-10-20
Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?
Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!
Komentarze (0)
Pokaż wszystkie komentarze (0)