Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju powinno zatroszczyć się o ochronę praw mieszkańców spółdzielni.
Analizując Prawo spółdzielcze oraz ustawę o spółdzielniach mieszkaniowych, łatwo zauważyć, że przepisy powstały, by zabezpieczyć interes mieszkańców, w sytuacji gdy spółdzielnia boryka się z długami. W praktyce okazuje się jednak, że w przypadku zadłużenia wierzyciel może ustanowić hipotekę na nieruchomości spółdzielni. W świetle obowiązujących przepisów istnieje bowiem możliwość, że hipoteka na nieruchomości spółdzielni może przekształcić się w hipotekę łączną. Wówczas obciążone zostają lokale, których status przekształcił się ze spółdzielczego prawa własnościowego w prawo do odrębnej własności, a do zmiany doszło w ramach postępowań upadłościowych, egzekucyjnych czy likwidacji.
Tym samym Rzecznik Praw Obywatelskich dostrzega w tym zagrożenie, że nawet osoby nie będące członkami spółdzielni oraz mieszkańcy mający własnościowe prawo do lokalu zostaną obarczeni zobowiązaniami spółdzielni.
To skłoniło rzecznika do interwencji w resorcie inwestycji i rozwoju o podjęcie stosownej legislacji w zakresie ochrony mieszkańców spółdzielni. Sprawa nadal będzie konsultowana z Ministerstwem Sprawiedliwości, a rzecznik domaga się odpowiedzi, czy zasugerowane przez niego działania zostaną podjęte i jaki będzie ich efekt.
Źródło: KRN.pl | 2019-03-08
Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?
Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!
Komentarze (0)
Pokaż wszystkie komentarze (0)