Liczba zaciąganych kredytów mieszkaniowych cały czas rośnie. Najnowszy raport BIK W listopadzie bieżącego roku banki udzieliły prawie 24 proc. więcej kredytów mieszkaniowych niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. W pierwszych 11 miesiącach roku ich li
Polacy zaciągają coraz większe zobowiązania
Jak wynika z najnowszego raportu BIK-u, popyt na kredyty mieszkaniowe cały czas utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie. Dynamika ich wartości w listopadzie 2021 w odniesieniu do listopada 2020 wyniosła +31,3 proc., natomiast ilości +15,2 proc. Oznacza to, że Polacy coraz częściej decydują się na wyższe zobowiązania. Ponad połowa tych zaciągniętych w okresie styczeń – listopad 2021 to kredyty na kwotę większą niż 350 000 zł. Z miesiąca na miesiąc rośnie również ilość kredytów powyżej 500 000 zł.
– Kolejny rekordowy wzrost średniej kwoty kredytu mieszkaniowego to bezpośredni efekt dalszego wzrostu cen nieruchomości – tłumaczy prof. Rogowski, pełniący funkcję głównego analityka BIK.
Eksperci zaznaczają, że dane raportowane w listopadzie, są wynikiem popytu na kredyty mieszkaniowe we wrześniu i październiku.
Jak będzie wyglądał 2022 r. na rynku kredytów mieszkaniowych?
Główny analityk BIK ocenia również, że w najbliższych miesiącach trend ten może się utrzymać, z uwagi na rosnącą inflację oraz chęć inwestowania w aktywa stałe, które z upływem czasu nie tracą wartości. Zauważa on jednak również drugą stronę medalu.
– Wyższe ceny nieruchomości w konsekwencji będą skutkowały koniecznością zaciągania kredytów na jeszcze wyższe kwoty. To może jednak być utrudnione z uwagi na dwa czynniki negatywnie wpływające na zdolność kredytową. Pierwszym z nich są wyższe, po październikowej, listopadowej oraz grudniowej podwyżce, stopy procentowe – wyższe niż przed pandemią. Drugim zaś ograniczenie zgodnie z Rekomendacją KNF okresu kredytowania do 25 lat na potrzeby szacowania zdolności kredytowej. W konsekwencji może to oznaczać brak zdolności kredytowej na tak wysokie kwoty dla części kredytobiorców – ocenia prof. Rogowski.
Na chwilę obecną trudno więc przewidzieć, jak będzie kształtowała sytuacja na rynku kredytów mieszkaniowych w 2022 r.
Źródło: KRN.pl | 2021-12-23
Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?
Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!
Komentarze (0)
Pokaż wszystkie komentarze (0)