Zakończyło się kolejne posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej.
Dynamika PKB w strefie euro obniżyła się, a z dostępnych danych wynika, ze proces będzie się nasilał. Podobne prognozy dotyczą wzrostu PKB w Stanach Zjednoczonych. Ponadto w największych gospodarkach dochodzi do osłabienia koniunktury. Obserwuje się również niepewność co do dalszej aktywności światowej gospodarki. Z kolei inflacja bazowa towarzysząca sytuacji makroekonomicznej naszego kraju utrzymuje się na niskim poziomie.
To, co dzieje się na globalnych, a przede wszystkim europejskich rynkach, nie pozostaje bez echa w kontekście polskiej gospodarki. Obecnie wzrost polskiego PKB pozostaje na stosunkowo wysokim poziomie. Co prawda wskaźniki dotyczące konsumpcji nie rosną tak dynamicznie, jak we wcześniejszym okresie, jednak nadal aktywność gospodarcza wciąż wzrasta. Liczba inwestycji stale rośnie, a nastroje konsumenckie pozostają pozytywne, na co wpływają przede wszystkim niski poziom bezrobocia i rosnące płace.
Przesłanki napływające z rynku pozwoliły Radzie Polityki Pieniężnej podjąć decyzję o pozostawieniu stóp procentowych na dotychczasowym poziomie. W oparciu o projekcję inflacji uwzględniającą aktualnie obowiązujące wysokości stóp, eksperci Narodowego Banku Polskiego uznali, że takie ustalenia sprzyjają stabilizacji makroekonomicznej w Polsce.
Źródło: KRN.pl | 2019-03-07
Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?
Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!
Komentarze (0)
Pokaż wszystkie komentarze (0)