Jak inwestorzy finansują swoje nowe projekty i to, w jaki sposób pozyskują pieniądze, powinno interesować potencjalnego klienta? Kredyty deweloperskie pokazują, którym firmom można zaufać, decydując się na kupno mieszkania.
Większość deweloperów korzysta z funduszy banków
W Polsce i na całym świecie wielkie inwestycje rzadko kiedy powstają ze środków własnych dewelopera. Najczęściej, aby zrealizować projekt konieczne jest finansowanie zewnętrzne. Tu z pomocą przychodzą banki i kredyt deweloperski. Udzielany jest on jedynie ty firmom, które prowadzą działalność deweloperską. Wówczas środki muszą być przeznaczone na ściśle ustalony w umowie cel — budowę nowej inwestycji lub rozbudowę już istniejącej. Dane pokazują, że kredyty finansują powstawanie domów jednorodzinnych i wielorodzinnych, apartamentowców oraz biurowców.
Zanim inwestor otrzyma środki, musi spełnić szereg warunków. Trudno się temu dziwić – kredyty deweloperskie są bardzo wysokie a realizacje, które mają wspierać, sięgają wielu milionów czy nawet miliardów zł.
- Zadaniem banku jest weryfikacja zaprognozowanej przez dewelopera rentowności przedsięwzięcia, a także ocena ryzyka związanego z realizowaniem budowy. Banki udzielają finansowania jedynie na szczegółowo zweryfikowane przez siebie projekty o akceptowalnym profilu ryzyka. Środki zazwyczaj są wypłacane transzami, co stanowi niejako zabezpieczenie dla banku — wyjaśnia dyrektor finansowy RealCo, Łukasz Kirczuk.
Jak otrzymać kredyt deweloperski?
Deweloper ubiegający się o kredyt na inwestycję musi udokumentować, że prowadzi działalność w tym sektorze, a jego doświadczenie jest odpowiednio długie. Dodatkowo wkład własny powinien wynieść od 25 do 30 proc. wartości realizowanego projektu.
Firma zobowiązana jest także do wykazania odpowiedniej zdolności kredytowej i zaprezentowania zabezpieczenia kredytu. W tym celu inwestor musi dostarczyć do wybranego banku odpowiednie dokumenty. Wśród nich znajdują się m.in. biznesplan z kosztorysem i harmonogramem prac, sprawozdania finansowe, pozwolenia na budowę, projekt czy wreszcie dokumenty potwierdzające stan prawny nieruchomości.
Rekordowy kredyt w polskich nieruchomościach
Doświadczenie i kompletna dokumentacja mogą zaowocować pokaźnymi kwotami pożyczanymi przez bank. Przykładem jest firma Real Co, której na realizację inwestycji we Wrocławiu przyznana została rekordowa, jak na polskie warunki pożyczka.
- Otrzymaliśmy rekordowy w historii kredyt na dofinansowanie inwestycji realizowanej przy Parku Szczytnickim we Wrocławiu. To 107 milionów złotych, a kwotę w całości przeznaczymy na stworzenie nowoczesnego, ekologicznego i funkcjonalnego osiedla dla mieszkańców. Nasza pozycja na rynku jest mocna, co potwierdza fakt, iż otrzymaliśmy tak duże finansowanie od banku — mówi Łukasz Kirczuk.
Sytuacja na rynku nieruchomości w Polsce wciąż daleka jest od optymalnej. Ci, którzy w tym czasie otrzymują od banków wysokie kredyty, to deweloperzy, jakim można zaufać, decydując się na zakup mieszkania.
Źródło: KRN.pl | 2023-07-24
Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?
Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!
Komentarze (0)
Pokaż wszystkie komentarze (0)