Rzecznik rządu poinformował, że trwają prace nad rozwiązaniami dla tych, którzy korzystają z tzw. ogrzewania systemowego. Piotr Müller zapowiedział, że jeżeli konieczne będą zmiany ustawowe, we wrześniu trafią one do Sejmu. Czego można się spodziewać?
Rozwiązania już jesienią
- Myślę, że będą przedstawione na pierwszym czy drugim posiedzeniu jesiennym, jeśli będą wymagały zmian ustawowych - zapowiedział.
Rządowy dodatek
- Obniżamy cenę albo blokujemy jej wzrost na dwa sposoby. Albo przez dopłaty, jak to odbywa się w dodatku węglowym, albo przez obniżanie podatków. Przez obniżanie podatków powodujemy, że obniża się wysokość, którą płacą Polacy - tłumaczył Piotr Müller.
- Obniżenie wysokości rachunku za gaz to nie tylko spadek VAT, ale poprzez tzw. taryfy indywidualne. Państwo dopłaca do tego, aby gaz był tańszy dla odbiorcy końcowego - mówi Müller.
Pomoc dla najbardziej potrzebujących?
– Projekt społeczny jest o 2 mld zł tańszy niż rządowy, wspiera osoby o niskich dochodach niezależnie od źródła ogrzewania, a także proponuje element inwestycyjny, który pomoże chronić budżety polskich rodzin w kolejnych sezonach grzewczych – zapewniają jego twórcy.
Jakub Sokołowski podkreśla, że alternatywna propozycja obejmie przede wszystkim tych, którzy najbardziej potrzebują wsparcia w zakresie ogrzewania. Jego zdaniem pomoc uzyskają wszystkie gospodarstwa o niskich dochodach i nawet do 80 proc. rodzin, dla których podstawowym źródłem utrzymania są emerytury.
Źródło: KRN.pl | 2022-08-02
Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?
Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!
Komentarze (0)
Pokaż wszystkie komentarze (0)