Mimo wyraźnego spowolnienia gospodarczego polski rynek nieruchomości biurowych odnotował bardzo dobre wyniki w trzech pierwszych kwartałach bieżącego roku. Doszło też do sfinalizowania kilku dużych transakcji. Natomiast nasze powierzchnie handlowe często stanowią obiekt zainteresowania zagranicznych inwestorów.
Jak podaje firma JLL łączny popyt na nieruchomości biurowe w I kwartale w 8 największych polskich miastach, do których należy Warszawa, Kraków, Wrocław, Poznań, Trójmiasto, Szczecin i Bydgoszcz wyniósł 343 000 mkw.
Rynek nieruchomości biurowych – deweloperzy budują dużo i chętnie
Widoczna jest bardzo duża aktywność deweloperów – tylko w pierwszym kwartale roku oddali oni do użytku 300 000 mkw. nowych powierzchni biurowych. Aktualnie w budowie pozostaje kolejnych 560 000 mkw. Jak podają inwestorzy, większość z nich ma trafić na rynek do końca 2024 r.
Zaraz po stolicy największą powierzchnią biurową może pochwalić się Kraków - 1 666 200 mkw. oraz Wrocław - 1 284 500 m kw. Tylko w II kwartale bieżącego roku do użytku oddano aż 10 nowych obiektów. Najwięcej, o łącznej powierzchni sięgającej niemal 26 300 m kw. przypada na Kraków.
Rynek nieruchomości biurowych odbudowuje się po pandemii
Ostatnie lata były trudne dla deweloperów zajmujących się inwestycjami biurowymi. Pandemia wymusiła na nas pracę zdalną, przez co wiele dużych firm miało problemy z zapełnieniem zajmowanych do tej pory biurowców. Część z nich podnajmowała swoją powierzchnię lub negocjowała obowiązujące warunki umów. Również po pandemii spora część biur stała pusta, ponieważ system pracy zdalnej lub hybrydowej przyjął się bardzo dobrze. Spowodowało to duży zastój na rynku nieruchomości biurowych.
Obecnie jednak pojawia się coraz więcej inwestorów, chętnych by otworzyć swoje biura w naszym kraju. Jedną z wartych wspomnienia inwestycji jest podpisana w II półroczu bieżącego roku umowa przednajmu Capgemini w budynku Fabryczna Office Park B5 – biura w kompleksie Enterprise Park mające powierzchnię ponad 13 500 mkw. czy przejęcie przez firmę Google kompleksu biurowego The Warsaw HUB. Była to rekordowa inwestycja oszacowana na 584 mln euro.
Dużym zainteresowanie inwestorów cieszą się również powierzchnie magazynowe. Trend ten utrzymuje się od pandemii (gdy większość z nas decydowała się na zakupy online) oraz powierzchnie handlowe zlokalizowane w dużych pasażach i galeriach. Chętnie korzystają z nich nie tylko polscy, ale również zagraniczni inwestorzy.
Coraz mniej pustostanów
Dobra passa na rynku nieruchomości wpływa na zmniejszenie liczby pustostanów. Pod koniec II kwartału powierzchnia biurowa do wynajęcia „od zaraz” na ośmiu badanych rynkach wynosiła 968 100 m kw. Jest to lepszy wynik niż w poprzednim kwartale, chociaż wciąż gorszy niż w 2021 r. Najwięcej pustostanów było w Łodzi, natomiast najmniej w Szczecinie.
Źródło: KRN.pl | 2022-12-01
Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?
Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!
Komentarze (0)
Pokaż wszystkie komentarze (0)