Pierwsza powakacyjna Giełda Domów i Mieszkań w hali Sokoła w Krakowie jak co roku zgromadziła tłumy zwiedzających zainteresowanych kupnem własnego mieszkania czy domu. Wystawcy z kolei zadbali, by klienci mieli w czym wybierać. Na 55 stoiskach swoje oferty prezentowali deweloperzy, spółdzielnie mieszkaniowe, banki, instytucje finansowe i firmy budowlane. Do grona stałych wystawców dołączył Deutche Bank i Dom Kredytowy Notus oferujący kredyty hipoteczne.
Podczas wrześniowej giełdy pojawiło się wiele nowych, ciekawych ofert mieszkaniowych. Jedną z nich jest kolejna inwestycja firmy DK-Development zlokalizowana w Śródmieściu przy ul. Pilotów. Na obszarze ponad 1,5 ha powstanie kompleks mieszkalny: Apartamenty Krakowskie „Cztery Korony”, na który będą się składały cztery budynki w otoczeniu zieleni – w sumie 134 mieszkania. Firma ma już prawomocne pozwolenie na budowę, która rozpocznie się już w październiku br. Przewidywany termin realizacji to koniec przyszłego roku.
Również w Śródmieściu, nieopodal centrum handlowego Plaza, firma Budimex Nieruchomości rozpocznie budowę osiedla „Bajeczna” składającego się z trzech 5-piętrowych budynków tworzących niewielką enklawę z wewnętrznym zielonym dziedzińcem. Mieszkania na parterze będą miały małe ogródki, a znajdujące się na najwyższych kondygnacjach apartamenty – tarasy na dachu.
W dzielnicy Krowodrza z kolei zlokalizowała swoją najnowszą inwestycję firma Leopard. Jeszcze w tym roku – prawdopodobnie pod koniec października, gdy tylko firma uzyska pozwolenie na budowę – rozpocznie się budowa zespołu trzech budynków, w którego skład wejdzie położony przy zbiegu ulic Kazimierza Wielkiego i Alei Kijowskiej 17-piętrowy wieżowiec oraz dwa 5-piętrowe segmenty. Termin zakończenia realizacji segmentów 5-piętrowych jest przewidywany na koniec 2006 r., a wieżowca – na III kwartał 2007 r.
Nieco dalej od centrum, na os. Ruczaj, Spółdzielnia Mieszkaniowa im. St. Staszica planuje budowę 4-kondygnacyjnego budynku wielorodzinnego. Na ostatnim piętrze zaprojektowano mieszkania typu penthouse z tarasami widokowymi.
Co z LIM-ami?
Podczas konferencji prasowej prezes SBDiM Tytus Misiak przedstawił sprawozdanie z kilkumiesięcznej działalności Stowarzyszenia. Mimo okresu wakacyjnego i prac organizacyjnych związanych z powstaniem nowego Stowarzyszenia SBDiM aktywnie włączyło się we współpracę z Miastem w zakresie reaktywowania programu Lokalnych Inicjatyw Mieszkaniowych (tzw. LIM-y) dotyczącego dofinansowania rozbudowy infrastruktury. W Urzędzie Miasta powstała komisja zajmująca się sprawą LIM-ów. Przewodniczy jej zastępca Dyrektora Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska, Józefa Kęsek. W ramach tej współpracy odbyło się już kilka spotkań, podczas których przedstawiciele krakowskiego środowiska deweloperów mieli możliwość przedstawienia swoich uwag odnośnie do kształtu przygotowywanej ustawy. W przygotowanym przez Stowarzyszenie stanowisku proponujemy, aby LIM-y obowiązywały nie tylko na terenach objętych planami zagospodarowania przestrzennego, ale również na tych, które mają jedynie decyzję WZiZT – mówi prezes Tytus Misiak.
Zgodnie z obecnie proponowanym projektem, współfinansowanie Miasta ograniczałoby się głównie do dróg gminnych powstających podczas budowania osiedli mieszkaniowych. W zakres dofinansowania mają wchodzić głównie drogi publiczne łączące nowe inwestycje z drogami już istniejącymi. Jako Stowarzyszenie chcielibyśmy, aby LIM-y dotyczyły nie tylko dróg, ale również kanalizacji opadowej – dodała Dyrektor biura Stowarzyszenia Lucyna Płonka. Komisja zwróciła się do Stowarzyszenia z prośbą o oszacowanie, jaka jest skala zapotrzebowania inwestorów na dofinansowanie, by ustalić, jaką kwotę należy uwzględnić na ten cel w przyszłorocznym budżecie. Stowarzyszenie pomoże również w określeniu zasad i kryteriów przydzielania środków finansowych.
(mak)
Źródło: „Krakowski Rynek Nieruchomości" nr 18/2005 | 2005-09-16
Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?
Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!
Komentarze (0)
Pokaż wszystkie komentarze (0)