Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Wiadomości Wiadomości

RPP: stopy procentowe ponownie podniesione. To nie koniec walki z inflacją

Maria Gil | 2021-12-08

RPP: stopy procentowe ponownie podniesione. To nie koniec walki z inflacją
Stopa referencyjna NBP stanowiąca podstawę do obliczania stawki WIBOR wzrosła o 0,50 pkt. proc.

Rada Polityki Pieniężnej podniosła stopę referencyjną NBP o 0,50 pkt. proc. Podwyżka ma ograniczyć wciąż rosnącą inflację, która w listopadzie sięgnęła 7,7 proc. – najwięcej w ciągu ostatnich dwudziestu lat. Prawdopodobnie polityka pieniężna będzie w dalszym ciągu zaostrzana.

Od jutra stopy procentowe na poziomie 1,75 proc.

W środę 8 grudnia RPP ustaliła następujące stawki stóp procentowych NBP (w skali rocznej): 

Stopa referencyjna – 1,75 proc.
Stopa lombardowa – 2,25 proc.
Stopa depozytowa – 1,25 proc.
Stopa redyskontowa weksli – 1,80 proc.
Stopa dyskontowa weksli – 1,85 proc.
 
W gospodarce światowej trwa ożywienie, choć negatywnie na koniunkturę oddziałują ograniczenia podażowe na części rynków, wysokie ceny surowców, a w niektórych gospodarkach, w tym w strefie euro, ponowne nasilenie się pandemii. Aktualne prognozy wskazują, że w 2022 r. wzrost globalnego PKB pozostanie jednak relatywnie wysoki, choć niższy niż w 2021 r. – czytamy w komunikacie RPP.
 
Na decyzję o podwyżce wpłynęły również: zapowiedź antyinfacyjnej tarczy rządowej, korzystna sytuacja na polskim rynku pracy (wciąż jedna z najniższych stóp bezrobocia w Europie) i umocnienie złotego.
 
To już trzecia podwyżka głównej stopy banku centralnego w ciągu ostatnich trzech miesięcy. W październiku stopy wzrosły z poziomu 0,1 do 0,5 proc., a w listopadzie podniesiono je już do 1,25 proc. Grudniowa uchwała RPP zacznie obowiązywać od jutra (tj. od 9.12.2021 r.) 

Za granicą inflacja też szaleje

Członkowie RPP podkreślają, że w wielu państwach inflacja osiąga niespotykany dotąd poziom, ale decyzje w zakresie polityki pieniężnej podejmowane są z uwzględnieniem indywidualnych warunków gospodarczych. Dlatego banki centralne w Europie Środkowo-Wschodniej podejmują decyzje o podnoszeniu stóp procentowych, a Europejski Bank Centralny wciąż utrzymuje je na poziomie ujemnym.

Rezerwa Federalna Stanów Zjednoczonych utrzymuje natomiast 2/3 stopy zbliżone do zera, sygnalizując jednocześnie możliwość szybszego ograniczania tempa skupu aktywów, co wraz ze wzrostem awersji do ryzyka powoduje presję na aprecjację dolara na rynkach międzynarodowych – czytamy w komunikacie.

 

Źródło: KRN.pl | 2021-12-08

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźmieszkania poszukiwane do wynajęciadziałki na wynajemgaraże na wynajemmieszkania na wynajem powiat Wejherowskidomy na sprzedaż powiat Brzeskidomy na wynajem gmina Żelechlinekdomy na wynajem gmina Nieborówdomy na wynajem w Nowej Huciemieszkania na sprzedaż w Józefowiemieszkania na sprzedaż w Piaskowice

Deweloperzy

);