Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Wiadomości Wiadomości

RPP: stopy procentowe ponownie podniesione. To nie koniec walki z inflacją

Maria Gil | 2021-12-08

RPP: stopy procentowe ponownie podniesione. To nie koniec walki z inflacją
Stopa referencyjna NBP stanowiąca podstawę do obliczania stawki WIBOR wzrosła o 0,50 pkt. proc.

Rada Polityki Pieniężnej podniosła stopę referencyjną NBP o 0,50 pkt. proc. Podwyżka ma ograniczyć wciąż rosnącą inflację, która w listopadzie sięgnęła 7,7 proc. – najwięcej w ciągu ostatnich dwudziestu lat. Prawdopodobnie polityka pieniężna będzie w dalszym ciągu zaostrzana.

Od jutra stopy procentowe na poziomie 1,75 proc.

W środę 8 grudnia RPP ustaliła następujące stawki stóp procentowych NBP (w skali rocznej): 

Stopa referencyjna – 1,75 proc.
Stopa lombardowa – 2,25 proc.
Stopa depozytowa – 1,25 proc.
Stopa redyskontowa weksli – 1,80 proc.
Stopa dyskontowa weksli – 1,85 proc.
 
W gospodarce światowej trwa ożywienie, choć negatywnie na koniunkturę oddziałują ograniczenia podażowe na części rynków, wysokie ceny surowców, a w niektórych gospodarkach, w tym w strefie euro, ponowne nasilenie się pandemii. Aktualne prognozy wskazują, że w 2022 r. wzrost globalnego PKB pozostanie jednak relatywnie wysoki, choć niższy niż w 2021 r. – czytamy w komunikacie RPP.
 
Na decyzję o podwyżce wpłynęły również: zapowiedź antyinfacyjnej tarczy rządowej, korzystna sytuacja na polskim rynku pracy (wciąż jedna z najniższych stóp bezrobocia w Europie) i umocnienie złotego.
 
To już trzecia podwyżka głównej stopy banku centralnego w ciągu ostatnich trzech miesięcy. W październiku stopy wzrosły z poziomu 0,1 do 0,5 proc., a w listopadzie podniesiono je już do 1,25 proc. Grudniowa uchwała RPP zacznie obowiązywać od jutra (tj. od 9.12.2021 r.) 

Za granicą inflacja też szaleje

Członkowie RPP podkreślają, że w wielu państwach inflacja osiąga niespotykany dotąd poziom, ale decyzje w zakresie polityki pieniężnej podejmowane są z uwzględnieniem indywidualnych warunków gospodarczych. Dlatego banki centralne w Europie Środkowo-Wschodniej podejmują decyzje o podnoszeniu stóp procentowych, a Europejski Bank Centralny wciąż utrzymuje je na poziomie ujemnym.

Rezerwa Federalna Stanów Zjednoczonych utrzymuje natomiast 2/3 stopy zbliżone do zera, sygnalizując jednocześnie możliwość szybszego ograniczania tempa skupu aktywów, co wraz ze wzrostem awersji do ryzyka powoduje presję na aprecjację dolara na rynkach międzynarodowych – czytamy w komunikacie.

 

Źródło: KRN.pl | 2021-12-08

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźmieszkania do kupieniahale i magazyny na wynajemhale i magazyny do kupieniadomy na sprzedaż powiat Hajnowskimieszkania na wynajem powiat Braniewskimieszkania na wynajem gmina Węgrówdomy na wynajem gmina Krasnemieszkania na sprzedaż w Krasny Bórdomy na wynajem w Mielnicy Dużejmieszkania na wynajem w Godowie

Deweloperzy

);