Na posiedzeniu, które miało miejsce 17.03.2020 r., członkowie Rady Polityki Pieniężnej zdecydowali o pierwszej od pięciu lat zmianie wysokości stóp procentowych. Obecnie są one najniższe w historii.
We wtorek RPP opublikowała komunikat prasowy, w którym przedstawiła nowe, obowiązujące na mocy uchwały od dn. 18.03.2020 r. wartości w skali rocznej:
- stopa referencyjna 1,00 proc.
- stopa depozytowa 0,50 proc.
- stopa lombardowa 1,50 proc.
- stopa redyskonta weksli 1,05 proc.
- stopa dyskontowa weksli 1,10 proc.
W konsekwencji tych działań, główna stopa procentowa Narodowego Banku Polskiego spadła z 1,5 proc. do 1 proc. Jest to najniższa wartość w historii. Dla porównania 10 lat temu oprocentowanie wynosiło 3,5 proc. a na początku XXI w. aż 20 proc.
Zmiany wprowadzone przez RPP mają na celu wsparcie osób fizycznych oraz przedsiębiorców, którzy stanęli w obliczu znacznego spowolnienia gospodarczego, będącego wynikiem panującej w całej Europie pandemii koronawirusa SARS- CoV, wywołującego chorobę COVID-19. Dzięki niskim stopom procentowym kredytobiorcy mogą liczyć na realne obniżenie wysokości dotychczasowych rat o kilkadziesiąt złotych w skali miesiąca. Dotyczy to zarówno kredytów mieszkaniowych, jak i konsumpcyjnych, kredytów dla przedsiębiorców czy rat za zakupione towary i usługi.
Jak mówi przewodniczący RPP oraz szef NBP Adam Glapiński: Niższe stopy zmniejszają obciążenia wynikające z istniejących zobowiązań i wspomagają budżety firm i gospodarstw domowych, a także obniżają koszty obsługi długu publicznego.
Podkreśla również, że w perspektywie znacznego pogorszenia się globalnej koniunktury, szybkie i zdecydowane działania chroniące gospodarkę są konieczne. To już kolejny – po odroczeniu rat kredytów i składek ZUS – krok w stronę poprawy i tak bardzo trudnej dla wielu przedsiębiorców i pracowników sytuacji. Według zapowiedzi rządu w najbliższych dniach ma również zostać opublikowany specjalny program pomocy dla firm.
Źródło: | 2020-03-18
Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?
Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!
Komentarze (0)
Pokaż wszystkie komentarze (0)