Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Wiadomości Wiadomości

Rośnie popyt na mieszkania na wynajem. Czy możliwy jest powrót do sytuacji sprzed pandemii?

2021-08-18

Rośnie popyt na mieszkania na wynajem. Czy możliwy jest powrót do sytuacji sprzed pandemii?
Rośnie popyt na mieszkania na wynajem

Ubiegły rok był fatalny dla właścicieli mieszkań na wynajem, szczególnie tych, których najemcami do tej pory byli studenci. Nauka zdalna oraz liczne obostrzenia spowodowały odpływ młodych ludzi z miast. Obecnie sytuacja zaczyna się poprawiać.

Zbliżający się początek nowego roku akademickiego wiąże się z ożywieniem na rynku nieruchomości na wynajem. Mimo że część uczelni zadeklarowała kontynuację zajęć online, młodzi ludzie poważnie myślą o powrocie do dużych aglomeracji. Anton Bubiel reprezentujący firmę Rentier.io wyjaśnia, że mieszkania nie wynajmują się jeszcze tak szybko, jak przed pandemią, lecz sytuacja jest znacznie lepsza niż w drugiej połowie 2020 r. Obecnie jest również znacznie mniej pustostanów.  Stawki najmu też się ustabilizowały. Od maja br. w analizowanych miastach obserwujemy wzrost średnio o 1 proc. rok do roku – dodaje w rozmowie z Rzeczpospolitą.

Jak podaje ARMON- SARFiN w raporcie „Badania rynku najmu studenckiego w wybranych miastach w 2020 r.” największe zainteresowanie lokalami na wynajem przypada na miesiące od czerwca do września. Wielu już szuka mieszkań, choć nie jest to taki tłum jak dwa lata temu – ocenia w Rzeczpospolitej Łukasz Wydrowski z agencji Estatic Nieruchomości. – Studenci wciąż mają duży wybór lokali i możliwość negocjacji cen, szczególnie że pojawiły się oferty wynajmu pokoi w prywatnych akademikach, które stanowią dużą konkurencję dla właścicieli mieszkań – dodaje. Ocenia również, że obecnie największym zainteresowanie cieszą się kawalerki, przestronne, (posiadające powierzchnię przynajmniej 10 mkw.) samodzielne pokoje lub mieszkania 2-pokojowe.

Gdzie nieruchomości mieszkalne wynajmują się najlepiej?

Wg. raportu przedstawionego przez firmę Rentier.io, w ostatnich miesiącach ceny lokali do wynajęcia wzrosty w 11 z 13 największych polskich miast. W badaniu uwzględniono Warszawę, Kraków, Wrocław, Poznań, Katowice, Toruń, Szczecin, Gdańsk, Lublin, Łódź, Białystok, Gdynię oraz Bydgoszcz. Okazuje się, że we wszystkich miastach oprócz Warszawy i Krakowa zanotowano wzrostu od 4 proc. do 10 proc. względem ubiegłego roku. Zarówno Kraków, jak i Warszawa notują kolejne spadki, związane z brakiem studentów.

Specjaliści są zgodni, że obecna sytuacja na rynku nieruchomości na wynajem jest jeszcze daleka do tej sprzed pandemii, wszystko zmierza jednak w dobrym kierunku. Przyszłe trendy uzależnione są przede wszystkim od decyzji władz uczelni oraz dalszego biegu pandemii.

Czy w związku z tym warto wynajmować mieszkanie?

Mimo to specjaliści przekonują, że wynajem nieruchomości wciąż się opłaca. Analizy Rentier.io pokazują, że uśrednione stopy zwrotu z najmu wahają się w granicach 3,5- 5 proc. Oczywiście wynik ten uzależniony jest od powierzchni lokalu oraz jego lokalizacji.  – W pesymistycznym scenariuszu, czyli braku najemcy aż przez pół roku, to 1,1–1,6 proc. – ocenia Anton Bubiel. – Najem się opłaca, choć ciągły wzrost cen mieszkań i stagnacja stawek wynajmu wpływa na stopy zwrotu negatywnie. Nadal wyglądają jednak dużo lepiej niż oprocentowanie lokat czy obligacji – dodaje. 

Źródło: | 2021-08-18

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Deweloperzy