Przez najbliższe 2 lata rynek nieruchomości komercyjnych będzie musiał zaciskać pasa. Eksperci Lege Advisors przewidują wzrost zainteresowania ekologicznymi rozwiązaniami i wdrażanie na szerszą skalę możliwości efektywnego wykorzystania nieruchomości.
Kryzys sprzyja rozwojowi ekologicznych rozwiązań
Skutki utrzymującej się w ostatnich miesiącach trudnej sytuacji geopolitycznej oraz ekonomicznej nie ominęły rynku nieruchomości komercyjnych. Rosnące stopy procentowe oraz m.in. wysoka inflacja wpływają bezpośrednio na wyższe czynsze, opłaty eksploatacyjne czy indeksacje umów. W praktyce oznacza to wzrost kosztów utrzymania nieruchomości.
Zdaniem ekspertów aktualne trudności mogą być także doskonałą okazją do pozytywnych zmian.
- Wyższe koszty już skłaniają inwestorów do wdrażania bardziej ekologicznych, oszczędnych rozwiązań, m.in. paneli fotowoltaicznych, racjonalnej gospodarki wodnej, zastosowania oświetlenia LED, ładowarek do samochodów elektrycznych — zauważa Katarzyna Młynarczyk. Ekspertka firmy doradczej Lege Advisors.
W swojej wypowiedzi podkreśla ona także, iż wdrażanie rozwiązań, ograniczających negatywny wpływ na środowisko jest obecnie koniecznością. To priorytet, który będzie kierował branżą przez najbliższe lata.
Zmiany w sektorze biurowym
Obecna sytuacja na rynku nieruchomości wymusza także zmianę roli sektora biurowego. Za największe wyzwania uznaje się przede wszystkim rosnące ceny za wynajem, wysokie czynsze oraz opłaty eksploatacyjne. Inwestorzy stawiać muszą zatem na rozwiązania, które umożliwiają lepsze zarządzanie źródłami energii.
Na rynku zaobserwować można również wzrost kosztów aranżacji powierzchni biurowych. Wpływają na to coraz wyższe koszty materiałów budowlanych i robocizny. Sposobem na zrównoważenie wydatków jest, chociażby wydłużanie okresu zawierania umów najmu.
- Obserwujemy zmianę roli biur, które stały się nie tylko miejscem pracy, ale także ośrodkiem budowania i zacieśniania relacji pracowników. Biura są i będą miejscem aktywnych, kreatywnych spotkań zachęcającym do współpracy. Aranżowane są tak, by zapewnić wielofunkcyjną, a jednocześnie bardzo przyjazną przestrzeń dla pracowników.Ten trend z pewnością będzie kontynuowany — ocenia ekspertka ds. wycen nieruchomości, Magdalena Pudło.
Rynek magazynowy w dobrej kondycji
Specjaliści przyznają, że najmniej w ostatnich miesiącach ucierpiał sektor magazynowy, który cieszy się dużym zainteresowaniem najemców. Polska nadal pozostaje atrakcyjnym rynkiem w porównaniu do innych krajów Europy Zachodniej.
Przewiduje się, że szczególnie dynamicznie rozwijać będzie się nearshoring, czyli tendencja przenoszenia operacji z różnych zakątków świata na Stary Kontynent. To właśnie dzięki niej popyt na powierzchnie magazynowe może utrzymywać się na rekordowo wysokim poziomie. Nearshoring nie powstrzyma jednak konieczności poszukiwania oszczędności również w tym sektorze.
- Poszukiwanie racjonalnych, efektywnych sposobów wykorzystania nieruchomości będzie prowadziło do dalszego skłaniania się inwestorów w kierunku nieruchomości typu mixed - use — mówi Katarzyna Młynarczyk.
Źródło: KRN.pl | 2023-02-07
Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?
Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!
Komentarze (0)
Pokaż wszystkie komentarze (0)