Polski Związek Firm Deweloperskich – największa organizacja branży deweloperskiej reprezentująca interesy firm deweloperskich w kraju oraz w Unii Europejskiej, odniosła się do doniesień medialnych na temat wycofania się rządu z dalszych prac nad wprowadzeniem REIT-ów w Polsce.
REIT-y, czyli Real Estate Investment Trusts to inaczej podmioty, które inwestują w najem nieruchomości. Są obecne w systemach prawnych wielu państw, m.in. w Bułgarii, w Niemczech, Holandii czy w Czechach, jednak w Polsce takie rozwiązanie dotąd się nie pojawiło. REIT-y mogą stanowić interesującą opcję dostępną dla osób dysponujących niewielkim kapitałem, które chciałyby zainwestować środki w nieruchomości. Jak wskazuje Polski Związek Firm Deweloperskim w opublikowanym komunikacie, wielu osobom taka inwestycja przynosi regularne zyski, które mogą stanowić np. drugą emeryturę.
– Uważamy, że zastosowanie REIT-ów zwiększyłyby udział polskiego kapitału w sektorze nieruchomości komercyjnych. Obecnie szacuje się go jedynie na 4 proc. Przykład Republiki Czeskiej dowodzi, że wprowadzenie rozwiązań prawnych służących funkcjonowaniu REIT może znacznie poprawić poziom zaangażowania w przedmiotowy sektor rodzimych inwestorów (po wprowadzeniu odpowiednich regulacji w Czechach poziom zaangażowania krajowego kapitału wzrósł aż o 36 punktów procentowych – z 1 proc. do 37 proc.). Z uwagi na deklaracje rządu co do chęci umacniania polskiego kapitału z tym większym zdziwieniem obserwujemy doniesienia medialne o wycofaniu się z REIT. Straci na tym nie tylko branża nieruchomości, ale i wszyscy obywatele – zaznaczył Sebastian Juszczak, prawnik PZFD.
REIT-y to rozwój rynku nieruchomości
Wśród korzyści płynących z odpowiedniego uregulowania tej kategorii podmiotów w Polsce otworzyłoby przed obywatelami również naszego kraju możliwość korzystania z atrakcyjnej formy inwestowania. Jednocześnie pojawienie się REIT-ów w Polsce przyczyniłoby się do dalszego rozwoju polskich firm nieruchomościowych.
– PZFD jest jedną z organizacji pozarządowych, która została włączona jako ekspert zewnętrzny do Międzyresortowego Zespołu powołanego do opracowania regulacji dotyczących podmiotów inwestujących w najem nieruchomości (REIT). W lipcu tego roku odbyło się pierwsze i jak do tej pory ostatnie spotkanie Zespołu. PZFD złożył na ręce Ministerstwa Rozwoju i Technologii ponad 100 stron analiz, w których zawarł szereg propozycji rozwiązań, które miały być przedmiotem rozstrzygnięć Zespołu. Tym bardziej niepokoją nas doniesienia o i wycofaniu się rządu z pomysłu wprowadzenia REIT-ów na polskim rynku – podsumował Sebastian Juszczak.
Źródło: KRN.pl | 2021-09-03
Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?
Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!
Komentarze (0)
Pokaż wszystkie komentarze (0)