Na ich podstawie działające w Polsce banki podejmują decyzje dotyczące wysokości oprocentowania produktów finansowych.
W dniach 7-8 stycznia br. obradowała Rada Polityki Pieniężnej, do której zadań należy m.in. ustalanie wysokości stóp procentowych Narodowego Banku Polskiego. W komunikacie prasowym, zawierającym decyzje podjęte przez Radę i ich uzasadnienie, zawarto również informacje dotyczące bieżącej sytuacji gospodarczej Polski, na tle gospodarek europejskich oraz światowych. Opublikowano też dane dotyczące inflacji. Z badań Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że w grudniu wynosiła ona 3,4 proc. Przewidywana na najbliższy kwartał inflacja ma wzrosnąć, by później, w perspektywie roku, zbliżyć się do zakładanego celu inflacyjnego.
Z ustaleń wynika, że mimo stałego obniżenia tempa wzrostu gospodarczego w naszym kraju, perspektywy rozwoju nadal pozostają korzystne. W związku z powyższym Rada podjęła decyzję o pozostawieniu stóp procentowych NBP na dotychczasowym poziomie. Prezentują się one następująco:
• stopa referencyjna 1,50 proc.;
• stopa lombardowa 2,50 proc.;
• stopa depozytowa 0,50 proc.;
• stopa redyskonta weksli 1,75 proc.
Zdaniem członków Rady utrzymanie stóp procentowych ma sprzyjać zrównoważonemu wzrostowi polskiej gospodarki. Przyczyni się również do utrzymania równowagi makroekonomicznej.
Źródło: KRN.pl | 2020-01-09
Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?
Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!
Komentarze (0)
Pokaż wszystkie komentarze (0)