Do tej pory zielone budownictwo rozwijało się głównie na rynku nieruchomości komercyjnych, teraz ta sytuacja może się zmienić.
Ekologiczne inwestycje mieszkaniowe zyskują coraz więcej zwolenników, zarówno wśród nabywców, jak i deweloperów. Mimo wyższych kosztów budowy inwestorzy decydują się na zastosowanie technologii energooszczędnych w swoich projektach. Do tej pory zielone budownictwo rozwijało się głównie na rynku nieruchomości komercyjnych, teraz sytuacja ta może się zmienić.
Okazuje się, że jedną z aktualnych tendencji zakupowych Polaków jest inwestowanie w budynki wyposażone w panele słoneczne i pompy ciepła. Z kolei ogólne nasilenie działań deweloperów w sektorze ekologicznych inwestycji potwierdzają dane zawarte w raporcie „World Green Building Trends”: 37 proc. przedsiębiorstw deklaruje, że do 2018 r. uzyska certyfikaty środowiskowe dla ponad połowy swoich projektów.
Zainteresowanie zielonym budownictwem wiąże się z większą świadomością nabywców w zakresie obniżania kosztów eksploatacji mieszkań. Sceptycy obawiają się jednak znacznie wyższych cen takich nieruchomości w porównaniu ze standardowymi ofertami.
Te kwoty były dużo wyższe w latach 2006–2008, kiedy na krajowym rynku deweloperzy dopiero próbowali wprowadzać zielone rozwiązania. To był moment, kiedy klienci nie dostrzegali jeszcze związanej z tym wartości dodanej. Obecnie jest inaczej. Cena lokalu nie jest w istotny sposób wyższa, natomiast dzięki odpowiednim inwestycjom potrafimy wpłynąć na późniejsze koszty eksploatacji – wyjaśniał w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Biznes Michał Witkowski, dyrektor sprzedaży w firmie Skanska Residential Development Poland.
Źródło: KRN.pl | 2016-03-11
Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?
Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!
Komentarze (0)
Pokaż wszystkie komentarze (0)