Trybunał Sprawiedliwości uznał, że umowy frankowe zawierające niedozwolone klauzule, mogą zostać unieważnione.
Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej przychylił się do obowiązku usunięcia przez polskie sądy nieuczciwych praktyk stosowanych w umowach kredytowych dotyczących zobowiązań zaciąganych w szwajcarskiej walucie. Decyzją Trybunału umowy frankowe nie mogą być rozliczane według kursu NBP. W wyroku zaznaczono również, że odpowiedzialność banków nie może zostać zawężona do zwrócenia „spreadów”. W świetle opinii TSUE frankowicze przez wiele lat oddawali bankom zawyżone kwoty, wynoszące nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych.
Po wyroku Trybunału Sprawiedliwości w sprawach frankowiczów polskie sądy będą musiały uwzględniać wskazówki europejskiego organu. Dla frankowiczów oznacza to, że mogą ubiegać o zwrot nadpłaconych środków. Jednak taką szansę mają jedynie ci kredytobiorcy, którzy podpisali umowy z zapisem mówiącym o przeliczniku niejasnym dla konsumenta, opartym na wewnątrzbankowym kursie. Wśród możliwych opcji jest przewalutowanie kredytu zgodnie z kursem obowiązującym w dniu zaciągnięcia zobowiązania.
Wyrok Trybunału Sprawiedliwości może mieć znaczenie nawet dla 700 tys. polskich rodzin, spłacających kredyty hipoteczne we frankach szwajcarskich.
Źródło: KRN.pl | 2019-10-03
Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?
Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!
Komentarze (0)
Pokaż wszystkie komentarze (0)