Rynek mieszkań na wynajem w Polsce wciąż się rozwija i ewoluuje. Według opinii ekspertów w ciągu kilku najbliższych lat jego wartość może przekroczyć 1 mld euro, a znaczna część nieruchomości będzie należała do wyspecjalizowanych firm.
Coraz większa waga profesjonalnego sektora nieruchomości na wynajem
Choć w Polsce trend ten dopiero raczkuje, w Europie ma już silnie ugruntowaną pozycję. Wiodącymi firmami są m.in. Heimstad Bostad czy TAG Immobilien. Pierwsza z nich obecnie posiada już ok. 100 000 mieszkań w wielu krajach europejskich, takich jak Szwecja, Holandia, Dania, Norwegia, Czechy czy Niemcy. Pod koniec zeszłego roku zainteresowała się również naszym rodzinnym rynkiem, na którym zobaczyła potencjał rozwoju branży. Heimstad Bostad kupiła od spółki Eiffage projekty dwóch budynków mieszkalnych w Warszawie, a następnie 3 kolejne inwestycje deweloperskie od Marvipolu. Wszystkie nabyte w ten sposób lokale mają być przeznaczone na wynajem długoterminowy.
Szybki rozwój na rodzimym podwórku
Eksperci oceniają, że jest to pozytywny trend, który daje szansę na stworzenie nowoczesnej powierzchni mieszkaniowej na wynajem, dopasowanej do aktualnych oczekiwań odbiorców. Dzieje się tak, ponieważ inwestorzy zazwyczaj nie kupują gotowych budynków, które należy dostosować do potrzeb rynku nieruchomości na wynajem, lecz bazują na nowych, tworzonych specjalnie pod ten cel projektach.
Lokale pod wynajem są zazwyczaj nie większe niż 40 m kw., bardzo ekonomiczne, zrobione w jednym standardzie – komentuje w rozmowie z Business Insider Piotr Szafarz, radca prawny warszawskiej kancelarii Dentons.
Dodaje on również, że wg. dostępnych danych, w czerwcu 2020 r. w Polsce było 3700 lokali w budynkach na wynajem. Do 2023 r. ma ich być już ponad 7000 natomiast do 2025 r. nawet 20 000. Możemy się więc spodziewać, że najem instytucjonalny zacznie powoli wypierać wynajem od osób prywatnych.
Czy profesjonalny wynajem wyprze „Mieszkanie Plus”?
Podobny pomysł już od jakiegoś czasu realizuje państwo, w ramach Funduszu Mieszkań na wynajem. Obecnie posiada ok. 2 000 lokali w wielu miastach, takich jak Warszawa, Kraków, Wrocław, Gdańsk, Łódź czy Katowice. Niektóre z nich (należące do programu Mieszkanie Plus) zakładają wynajem z możliwością dojścia do własności. Specjaliści zauważają jednak, że profesjonalne, międzynarodowe firmy z dużym portfelem nieruchomości mogą stanowić dla rządowego programu dużą konkurencję, szczególnie jeśli na dobre zaczną inwestować w Polsce.
Źródło: KRN.pl | 2021-03-08
Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?
Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!
Komentarze (0)
Pokaż wszystkie komentarze (0)