Nawet do 100 proc. zwrotu nakładów poniesionych na ocieplanie budynków będzie można otrzymać w ramach programu Czyste Powietrze.
Dotacje w ramach programu Czyste Powietrze mają poprawić efektywność energetyczną w budynkach, które wymagają tego rodzaju remontów. Nowe zasady mają ułatwić wnioskodawcom możliwość otrzymania dotacji nawet z kilku programów, mających na celu rozwój ekologicznych form produkowania i oszczędzania energii.
Znikają również obostrzenia dotyczące kryteriów dochodowych osób, ubiegających się o takie dofinansowanie. Pozostaje wprawdzie próg rocznego dochodu, w wysokości 100 tys. złotych, jednak gospodarstwa takie również mogą starać się o dofinansowanie. Nie otrzymają jednak zwrotu całości poniesionych kosztów, a jedyne wskazaną część tej kwoty. Ma to znacząco skrócić czas, potrzebny na rozpatrzenie wniosku i wydanie decyzji. Nowością jest również możliwość rozpoczęcia inwestycji nawet pół roku przed złożeniem wniosku.
W nowych wnioskach możliwe będzie również dołączenie prośby o dotację inwestycji z katalogu wskazanych produktów energetycznych. Za jednym zamachem można zatem będzie złożyć wniosek również w sprawie pompy ciepła czy instalacji fotowoltaicznej. Na największe dotacja mogą liczyć właśnie ci wnioskodawcy, którzy dodatkowo skorzystają z programu Stop Smog, zakładającego wymianę pieców węglowych ma bardziej ekologiczne źródła ciepła.
Wnioski o dotacje można składać na stronach internetowych Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Tam również znajdziemy szczegółowe zasady dotyczące terminów składania wniosków i procedur związanych z ich rozpatrywaniem. Po zmianie przepisów mają być one jednak dużo sprawniej zarządzane.
Źródło: KRN.pl | 2020-03-09
Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?
Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!
Komentarze (0)
Pokaż wszystkie komentarze (0)