30.04.2020 r. NFOŚiGW podpisał z bankami porozumienie w kwestii oficjalnego otwarcia nowej odsłony programu oraz rozpoczęcia prac w sektorze bankowym, które pozwolą na jego szybkie wdrożenie.
Jak możemy przeczytać w komunikacie opublikowanym na stronie internetowej ZBP, spotkanie Piotra Woźnego prezesa Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Krzysztofa Pietraszkiewicza prezesa Związku Banków Polskich miało formę telekonferencji, wymuszoną przez obecną sytuację epidemiologiczną. W jego trakcie przypieczętowano wszystkie wcześniejsze postanowienia. Nabór wniosków ruszy już 15.05. 2020 r. Do programu przystąpi wiele banków zarówno komercyjnych, jak i spółdzielczych, m.in. Bank Ochrony Środowiska, Alior Bank czy BNP Paribas SA.
Celem programu jest realizacja szeroko zakrojonych działań antysmogowych, poprawiających jakość powietrza poprzez zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych, produkowanych przez gospodarstwa domowe. Pomogą w tym dotacje, które w ramach programu już od września bieżącego roku będzie można otrzymać m.in. na wymianę źródła ciepła i izolacji budynku, zainstalowanie fotowoltaiki, pompy ciepła czy kotła grzewczego na gaz. Będą one dostępne zarówno dla właścicieli nowo wybudowanych, jak i starszych domów jednorodzinnych. Osoby korzystające z programu mogą liczyć na dofinansowanie do kwoty 30 000 zł. Aby stać się beneficjentem programu, trzeba złożyć odpowiedni wniosek. Obecnie trwają prace nad ustaleniem szczegółów dotyczących technicznych kwestii składania wniosków oraz zakresu udzielania pełnomocnictwa bankowi, który będzie starał się o wypłatę dotacji w imieniu klienta. Powinny się one zakończyć w ciągu najbliższych dni.
Na przestrzeni kilku ostatnich miesięcy program Czyste Powietrze został mocno uproszczony, co ma ułatwić proces składania oraz rozpatrywania wniosków.
Minister Klimatu Michał Kurtyka zaznacza: Program Czyste Powietrze, łączący poprawę jakości powietrza w Polsce z redukcją emisji gazów cieplarnianych oraz oszczędnością energii przez gospodarstwa domowe, znakomicie wpisuje się w Europejski Zielony Ład – sztandarową inicjatywę Komisji Europejskiej pod przywództwem Ursuli von der Leyen. Polska inicjatywa z budżetem w wysokości 103 mld zł na lata 2018-2029 jest jednym z najbardziej ambitnych programów poprawy efektywności energetycznej w Unii Europejskie.
Podkreśla, że jest to inwestycja, z którą wiąże duże nadzieje, wierzy również, że pomoże ona w odbudowie polskiej gospodarki po zakończeniu pandemii koronawirusa.
Źródło: KRN.pl | 2020-05-05
Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?
Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!
Komentarze (0)
Pokaż wszystkie komentarze (0)