Mimo spadku dynamiki produkcji budowlano-montażowej we wszystkich działach budownictwa, jej ceny rosną.
Niższe wartości
Według danych udostępnionych przez GUS, dynamika produkcji budowlano-montażowej w kraju w październiku spadła o 5,9 proc. w porównaniu z analogicznym okresem w 2019 r. Nieznacznie – o 0,4 proc. – wzrosła jednak w odniesieniu do ubiegłego miesiąca. W badaniu zostały uwzględnione firmy budowlane zatrudniające powyżej 9 pracowników. Dotyczy to zarówno przedsiębiorstw zajmujących się budową budynków, jak i inżynierią lądową i wodną oraz firm wykonujących roboty specjalistyczne. Jednie te ostanie zanotowały wzrost wartości w porównaniu z październikiem 2019 r. Wyniósł on 1,7 proc. W pozostałych sektorach budownictwa widoczne były spadki. W przypadku robót inwestycyjnych wyniosły one 4,8 proc., natomiast w przypadku robót remontowych 7,5 proc.
Poddając analizie okres od stycznia do października bieżącego roku, również można zauważyć obniżenie wartości produkcji budowlano-montażowej. O 0,7 proc. w kwestii robót inwestycyjnych oraz o 4,1 proc. w kwestii robót remontowych. Dynamika to a porównaniu z uśrednioną miesięczną wartością z 2015 r. wyniosła 130,9.
Wyższe ceny
Raport GUS-u pokazuje, że w październiku 2020 r. ceny produkcji budowlano-montażowej wzrosły o 2,5 proc. względem tego samego okresu w ubiegłym roku . Największą podwyżkę zauważono w sektorze budowy budynków (2,7 proc.) oraz inżynierii lądowej i wodnej (2,6 proc.) W przypadku robót specjalistycznych była ona nieco mniejsza (2,1 proc.). W październiku ceny nieznacznie wzrosły również w porównaniu z wrześniem 2020 r. Ich wartość wyniosła więcej o 0,3 proc.
Źródło: KRN.pl | 2020-11-23
Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?
Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!
Komentarze (0)
Pokaż wszystkie komentarze (0)