Odtąd częstochowska przestrzeń publiczna będzie projektowana z myślą o osobach niepełnosprawnych.
Inwestycje miejskie powstające w Częstochowie będą budowane według nowych wytycznych. Projektowanie przestrzeni publicznej będzie odbywało się z uwzględnieniem potrzeb osób niepełnosprawnych. Zapobieganie barierom architektonicznym stanie się nowym prawem lokalnym. Odtąd tkanka miejska na powstawać w sposób przemyślany i opierać się o rozwiązania systemowe tak, by była ona dostępna również dla mieszkańców z niepełnosprawnościami.
Zmiany odczują przede wszystkim MZDiT oraz MPK, które to jednostki w największym stopniu przyczyniają się do kształtowania przestrzeni miejskiej. Jednocześnie są to strefy, gdzie niepełnosprawnym najtrudniej jest funkcjonować bez ograniczeń. Na problemy w tym obszarze napotykają nie tylko osoby poruszające się na wózkach, ale również niewidomi czy słabowidzący oraz seniorzy.
Osoby z niepełnosprawnościami doświadczają dyskomfortu w publicznej przestrzeni znacznie częściej niż większość z nas. Dlatego od teraz wszystkie projektowane miejskie inwestycje będą musiały uwzględniać wytyczne, dzięki którym Częstochowa – krok po kroku – chce stawać się miastem znacznie bardziej przyjaznym osobom z rozmaitymi ograniczeniami – powiedział Krzysztof Matyjaszczyk prezydent Częstochowy.
Wprowadzone w Częstochowie wytyczne regulują m.in. zabezpieczenia studzienek kanalizacyjnych, poręcze, miejsca parkingowe czy przystanki. Przepisy precyzyjnie określą wymiary, odległości i inne parametry, co ma wpłynąć na bardziej komfortowe przemieszczanie się niepełnosprawnych.
Źródło: KRN.pl | 2019-09-12
Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?
Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!
Komentarze (0)
Pokaż wszystkie komentarze (0)