Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Wiadomości Wiadomości

Polskie urzędy nie radzą sobie z obsługą cudzoziemców

Magdalena Hojniak | 2019-08-07

Polskie urzędy nie radzą sobie z obsługą cudzoziemców
Na legalizację pobytu w Polsce cudzoziemcy muszą czekać nawet 206 dni

Do Polski przybywa tak wielu migrantów, że czas oczekiwania na decyzję zalegalizowania pobytu jest trzykrotnie dłuższy niż 4 lata temu.

Problemy kadrowe, niedobory finansowe, a także brak precyzyjnej polityki kształtowania migracji to przyczyna wydłużającego się czasu oczekiwania na legalizację pobytu w Polsce. Jak wykazała analiza Najwyższej Izby Kontroli (NIK), polska administracja nie jest przygotowana do obsługi tak dużej liczby migrantów, z jaką ostatnio mamy do czynienia. Jeszcze przed 4 laty na wydanie pozwolenia na pobyt trzeba było czekać ok. 64 dni. Dzisiaj okres ten wydłużył się do 206 dni. Rekord, jaki padł w tym zakresie, wyniósł 3 lata.

NIK podkreśla, że taka sytuacja może doprowadzić do niedoborów na polskim rynku pracy, kiedy zniecierpliwieni obcokrajowcy zdecydują się na migracje do innych państw. Tymczasem analitycy rynku pracy przewidują, że za nieco ponad dekadę na co piąte stanowisko pracy nie będzie pracownika, a braki w kadrach oszacowano na 16 mln osób na 20 mln potrzebnych. Zjawisko nie jest skutkiem tylko niskiego przyrostu naturalnego czy starzenia się społeczeństwa, ale także wynikiem wyjazdów Polaków za granicę.

Wnioski 474 tys. cudzoziemców w latach 2014-2018 rozpatrzono pozytywnie. To 84,5 proc. z 732 tys., jakie łącznie wpłynęły do urzędów. Jeszcze w 2014 r. liczba wniosków o zezwolenie na pracę osiągnęła wartość 46,9 tys., podczas gdy w 2018 r. zwielokrotniła się do 366,8 tys. (dane dla 3 najliczniej przybywających do Polski narodowości w danym roku). Najwięcej migrantów to osoby z obywatelstwem ukraińskim. W 2018 r. złożyli oni 262,4 tys. wniosków, czyli o 233,5 tys. więcej niż 4 lata wcześniej.

Gwałtowny wzrost liczby Ukraińców starających się o pozwolenie na pracę w Polsce nastąpił w 2016 r. W latach 2017-2018 można zaobserwować również napływ sporej liczby Nepalczyków – było to odpowiednio 9,7 i 22,3 tys. osób wnioskujących o pozwolenie na pracę w naszym kraju.  

Źródło: KRN.pl | 2019-08-07

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

Komentarze (1)

stan ⋅ 14-08-2019 | 09:15

Po jaka cholerę nam potrzeba obcych ? Co ten bandycki rząd robi ? Obcy otrzymują wszelkie świadczenia,a młodzi Polacy zmuszeni sa do tułaczki za chlebem po zydokomunistycznym totalitarnym EU-BURDELU ! Dlaczego rząd nie znizy dla Polakow podatkow,nie pomaga Polakom w nauce,tylko daje obcym przybyszom ! Ten rząd jak tez wcześniejsze to wasale Izraela i zydomasonskiego EU-BURDELU ,zamiast dbac o Polske,jezdza do Izraela i EU-BURDELU po dyrektywy dla Polski ! Czas tych lajdakow zmienić ale surowo ukarać za lajdactwo !

Pokaż wszystkie komentarze (1)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźinne nieruchomości na zamianęmieszkania poszukiwane do wynajęciakamienice poszukiwane do wynajęciadomy na wynajem powiat Krakowskimieszkania na wynajem powiat Nyskilokale użytkowe na sprzedaż gmina Zakrzewlokale użytkowe na sprzedaż gmina Nurzec-Stacjadomy na sprzedaż w Załężedomy na wynajem w Nowinach Horynieckichmieszkania na sprzedaż w Dębnie

Deweloperzy

);