Za zamawianie i koordynowanie drewnianych inwestycji mieszkaniowych będzie odpowiedzialny specjalnie powołany deweloper.
Wkrótce rząd podejmie decyzję w sprawie nowelizacji ustawy mówiącej o wykorzystywaniu niezalesionych terenów Lasów Państwowych pod drewniane budownictwo mieszkaniowe. Inwestycje będą powstawały dzięki specjalnie do tego powołanemu deweloperowi. Zostanie mu powierzone zamawianie oraz nadzorowanie wszystkich działań związanych z tego typu przedsięwzięciami. Na potrzeby programu pozyskano obecnie 300 ha gruntów, na których, zgodnie z opracowanymi dla nich planami przestrzennymi, mogą zostać wybudowane mieszkania.
Podobnie jak w przypadku „Mieszkania Plus”, będzie możliwość, by do programu włączały się samorządy z propozycją działek. Jak poinformował minister środowiska w wywiadzie dla Dziennika Gazet Prawnej, są już pierwsi zainteresowani. Aby wprowadzenie na rynek drewnianych inwestycji mieszkaniowych było sprawniejsze, przygotowywana specustawa mieszkaniowa swoimi przepisami obejmie również ułatwienia dla drewnianych domów.
Podczas rozmowy minister środowiska zdementował głosy, mówiące o tym, że pod zabudowę będą wycinane lasy. Dodał również, iż wszystkie grunty rozpatrywane w kontekście budownictwa mieszkaniowego spełniają warunki określone w standardach urbanistycznych, a więc zachowane zostaną np. odpowiednie odległości od placówek edukacyjnych.
Deweloper, który zajmie się procesem inwestycyjno-budowlanym drewnianych domów, to spółka akcyjna Polskie Domy Drewniane. Za jej utworzenie będą odpowiedzialne Lasy Państwowe, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, a także Bank Ochrony Środowiska.
Źródło: gazetaprawna.pl | 2018-06-14
Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?
Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!
Komentarze (1)
Budowniczy domu z bali- ⋅ 20-06-2018 | 08:13
Bardzo dobry pomysł, sam buduję taki dom z okrągłych bali z dużym zadaszonym tarasem (taras ponad 30 m2, dom ok 100m2) na działce 30 ar. otoczoną naokoło lasem. Dom energooszczędny, do ogrzewania i podgrzewania wody zainstalowałem solar, rekuperator, powietrzno-wodną pompę ciepła, gruntowy żwirowy wymiennik ciepła oraz kominek z płaszczem wodnym, jak na razie rewelacja. Miałem dość mieszkania w betonowej szufladzie w dużym mieście, i po przejściu na emeryturę z żoną postanowiliśmy przenieść się na wieś. Założyliśmy nieduży sad ok. 50 różnych drzew i ekologiczną uprawę warzyw. Jak na razie jesteśmy bardzo zadowoleni z tego pomysłu.