Blisko połowa Polaków spłaca kredyt, pożyczkę lub inne zobowiązanie finansowe. Nie w każdym rejonie Polski chętnie decydujemy się na skorzystanie z oferty banków.
BIK przeprowadziło analizę geograficzną Polski ze względu na aktywność kredytową Polaków. W oparciu o zebrane dane powstała BIK: mapa aktywności kredytowej Polaków. Z badań wynika, że 48,3 proc. obywateli zaspokaja swoje potrzeby, korzystając z różnorodnych produktów bankowych – kredytów, pożyczek i innych. Najbardziej w tym względzie aktywni są mieszkańcy zachodniej części naszego kraju. Przeciwwagę stanowi za to obszar południowo-wschodni.
Stopień aktywności kredytowej wylicza się w odniesieniu do liczby spłacanych kredytów i stopnia zaludnienia. W oparciu o zebrane dane, BIK poinformował, że z największym odsetkiem zobowiązań mamy do czynienia w 3 województwach: wielkopolskim, dolnośląskim i lubuskim, gdzie współczynnik ten wynosi odpowiednio 53,2; 52,2 i 52,1 proc. Najniższy procent to 39,6 i odnotowano go na Podlasiu.
Główny analityk BIK prof. Waldemar Rogowski podkreśla, że zaobserwowane zróżnicowanie to efekt wielu współistniejących czynników. Aktywność kredytowa wiąże się bowiem zarówno z gotowością do podejmowania ryzyka, jak i statusem materialnym. Do determinantu ekonomicznego dochodzą jeszcze aspekty kulturowe, socjologiczne i demograficzne.
Co ciekawe, im wyższa aktywność kredytowa, tym większy problem z regulowaniem spłaty. Jak się okazuje, największe zaległości mają mieszkańcy tych województw, gdzie stopień ukredytowienia jest najwyższy.
Źródło: KRN.pl | 2019-05-29
Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?
Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!
Komentarze (0)
Pokaż wszystkie komentarze (0)