Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej pracuje nad skonsolidowaniem projektów dofinansowania budowy geotermii, we wspomagający inwestycje program „polska geotermia plus”.
Dyrektor departamentu energii w NFOŚiGW Urszula Zając poinformowała, że prace nad programem „polska geotermia plus” są na zaawansowanym poziomie. Jak zapowiedziała, do końca miesiąca możemy spodziewać się jego prezentacji. Projekt ma ułatwić wnioskodawcom proces uzyskiwania dotacji na badanie złoża i późniejszą budowę ciepłowni geotermalnej. Wszystkie wnioski mają być zawarte w jednym dokumencie i złożone w tym samym miejscu. Program ma zawierać "bardzo preferencyjne warunki, nie tylko na samej pożyczce".
W ramach funduszu na prace badawczo-rozpoznawcze wód geotermalnych od 1995 r. do 2018 r. przeznaczono 273 mln zł. NFOŚiGW między rokiem 2016 a 2018 dofinansował projekty w Kole, Turku, Sieradzu, Lądku Zdroju, Sochaczewie, Tomaszowie Mazowieckim i Szaflarach. Łączna kwota pieniężna wynikająca z podpisanych umów wyniosła 133 mln zł.
Szacuje się, że możliwa moc potencjalnej ciepłowni może wynosić nawet 60 MW, a produkcja energii ma osiągać prawie 470 MWh. Jak przekonuje fundusz, pozyskiwanie energii cieplnej z takich ciepłowni generuje stosunkowo niskie koszty, o ile źródło gorącej wody jest wydajne a zasolenie niewielkie.
Źródło: Forsal.pl | 2019-05-13
Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?
Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!
Komentarze (0)
Pokaż wszystkie komentarze (0)