Zmniejszenie problemu ubóstwa energetycznego o 30 proc., czyli do poziomu maksymalnie 6 proc. gospodarstw domowych to jedno z założeń nowego programu polityki energetycznej. Dokument został przekazany do dalszej ścieżki legislacyjnej.
Polityka energetyczna Polski do 2040 r. nakreśla kierunki planowanej transformacji energetycznej w Polsce. Zostanie ona oparta na trzech filarach:
- sprawiedliwa transformacja,
- zeroemisyjny system energetyczny
- dobra jakość powietrza.
W ramach realizacji tych celów projekt przewiduje między innymi wdrożenie energetyki jądrowej i energetyki wiatrowej na morzu, rozbudowę infrastruktury gazu ziemnego, ropy naftowej i paliw ciekłych, a także istotny wzrost mocy zainstalowanych w fotowoltaice, która jest najszybciej rozwijającym się odnawialnym źródłem energii w Polsce – ma to związek z postępującym spadkiem kosztów instalacji. Tym samym jakość powietrza ulegnie odczuwalnej poprawie.
Dotychczasowe nieefektywne wykorzystanie energii ma związek z problemem niskiej emisji – wpływa na to między innymi spalanie odpadów oraz niskiej jakości węgla w gospodarstwach domowych, a także niewłaściwa obsługa instalacji. Odpowiedzią na ten problem będzie powszechna termomodernizacja budynków mieszkalnych, a także gwarancja efektywnego i ekologicznego dostępu do ciepła. Te rozwiązania umożliwią do 2030 r. zmniejszenie problemu ubóstwa energetycznego o 30 proc., czyli do poziomu maksymalnie 6 proc. gospodarstw domowych.
Kolejnym z celów polityki energetycznej państwa jest bezpieczeństwo energetyczne, czyli zaspokajanie w sposób ekologiczny oraz technicznie i ekonomicznie uzasadniony potrzeb odbiorców na paliwa i energię. Ponadto plan zakłada, że do 2030 r. udział węgla w wytwarzaniu energii elektrycznej nie będzie przekraczać 56 proc. Jak podkreślił Michał Kurtyka, szef resortu klimatu, Polska stoi przed wyzwaniem zbudowania nowego systemu energetycznego. Gospodarka wymaga bezpiecznego, niezależnego od warunków atmosferycznych, źródła produkcji energii elektrycznej. Zapewnienie ciągłości i stabilności dostaw energii do przemysłu i odbiorców jest według ministra kluczowe dla pozyskiwania nowych inwestycji w kraju.
W PEP2040 podejmowane są strategiczne decyzje inwestycyjne, mające na celu wykorzystanie krajowego potencjału gospodarczego, surowcowego, technologicznego i kadrowego oraz stworzenie poprzez sektor energii dźwigni rozwoju gospodarki – wyjaśnił minister.
Projekt programu Polityka energetyczna Polski do 2040 r. został przekazywany do dalszej ścieżki legislacyjnej 8 września br. Tego dnia został wpisany do programu prac Rady Ministrów, a później zostanie omówiony na Komitecie Rozwoju, Komitetu Stałego Rady Ministrów i na posiedzenie rządu.
Źródło: KRN.pl | 2020-09-09
Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?
Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!
Komentarze (0)
Pokaż wszystkie komentarze (0)