Podkarpacie ma nową strategię rozwoju. Jednym z celów jest zatrzymanie migracji młodych.
W przeciągu najbliższych 10 lat jednym z największych zagrożeń dla rozwoju regionalnego są zjawiska demograficzne. Wiele polskich miejscowości stara się zwalczyć problem opuszczania miast przez młodych ludzi. Kwestia ta została uwzględniona również w opracowanej dla Podkarpacia strategii rozwoju do roku 2030. Dokument został przyjęty przez zarząd województwa.
Wskazano w nim, że zmianom należy poddać system edukacji w taki sposób, by stworzyć nowe zawody, a także przekształcić w bardziej aktualne sposoby świadczenia pracy czy aktywność na rynku pracy.
Jak się okazuje, województwo podkarpackie charakteryzuje najsłabszy wynik, jeśli chodzi o wskaźnik przedsiębiorczości. Dlatego też rozwój w tym zakresie jest jednym z największych wyzwań dla tego obszaru Polski Wschodniej. Kluczowe w tym zakresie jest ograniczenie skali migracji ludzi młodych, do czego dochodzi przede wszystkim w peryferyjnych częściach województwa. W ten sposób nie tylko pogarsza się ilość i jakość kapitału ludzkiego i społecznego, ale przyczynia się to również do pogłębienia problemu marginalizacji tych obszarów i zatrzymania procesów rozwojowych.
Poprawa warunków życia stanowi kolejne wyzwanie dla województwa podkarpackiego. Dostrzeżono potrzebę wprowadzenia zmian w kwestiach środowiskowych, a także zwiększenia dostępności niezbędnej infrastruktury, m.in. wodociągowej i energetycznej. Zdaniem twórców strategii konieczne jest również wdrożenie działań, które pozwoliłyby na integrację branży turystycznej i skupienie większej uwagi na atutach podkarpackiej przyrody.
Źródło: Portalsamorzadowy.pl | 2019-06-28
Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?
Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!
Komentarze (0)
Pokaż wszystkie komentarze (0)