Rada Polityki Pieniężnej podniosła stopę referencyjną NBP o 0,5 pkt. proc. Ta decyzja nie dziwi ekonomistów – prezes NBP Adam Glapiński już wcześniej zapowiadał, że istnieje „duża przestrzeń do podwyżek”.
Od jutra stopy procentowe na poziomie 2,75 proc.
We wtorek 8 lutego RPP ustaliła następujące stawki stóp procentowych NBP (w skali rocznej):
- Stopa referencyjna – 2,75 proc.
- Stopa lombardowa – 3,25 proc.
- Stopa depozytowa – 2,25 proc.
- Stopa redyskontowa weksli – 2,80 proc.
- Stopa dyskontowa weksli – 2,85 proc.
Decyzje Rady w kolejnych miesiącach będą nadal nakierowane na obniżenie inflacji do poziomu zgodnego z celem inflacyjnym NBP w średnim okresie, przy uwzględnieniu kształtowania się sytuacji koniunkturalnej, tak aby zapewnić średniookresową stabilność cen, a jednocześnie wspierać zrównoważony wzrost gospodarczy po globalnym szoku pandemicznym – czytamy w komunikacie RPP.
To już piąta podwyżka głównej stopy banku centralnego począwszy od października (wówczas stopy wzrosły z poziomu 0,1 do 0,5 proc.). W listopadzie podniesiono je już do 1,25 proc., w grudniu do 1,75 proc. i w styczniu o kolejne 0,5 pp. tj. do 2,25 proc. Zdaniem ekonomistów Pekao stopy procentowe w tym roku mają wzrosnąć maksymalnie do poziomu 4 proc.
Dzisiejsza uchwała RPP zacznie obowiązywać od jutra (tj. od 9.02.2022 r.).
Kredytobiorcy zapłacą znacznie więcej
Osoby, które zaciągnęły kredyt hipoteczny we wrześniu ubiegłego roku, czyli jeszcze w czasie rekordowo niskich stóp procentowych, nie mogły spodziewać się takiego scenariusza, tym bardziej że Adam Glapiński zapewniał wówczas, że podwyżka stóp byłaby szkolnym błędem. W wyniku tych kilku „błędów” miesięczne raty kredytów wzrosły już o kilkaset złotych, a całkowite koszty zaciągniętych wcześniej zobowiązań finansowych mogą być w niektórych przypadkach wyższe o nawet 100 tys. zł niż przed podwyżkami stóp.
Źródło: KRN.pl | 2022-02-08
Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?
Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!
Komentarze (0)
Pokaż wszystkie komentarze (0)