Sejm przyjął właśnie ustawę, która ma znieść podatek 2 proc. PCC. Opcja ta dotyczyłaby osób, które kupują swoje pierwsze mieszkanie z rynku wtórnego. Teraz wszystko w rękach Senatu, ale po zatwierdzeniu może on wygenerować sporą oszczędność dla przyszłych nabywców.
Co się zmieni, jeśli nowa ustawa wejdzie w życie?
26 maja br. sejm przyjął ustawę, której celem jest wprowadzenie nowego modelu odpłatności za grunt nabywany przez użytkownika wieczystego, czyli przedsiębiorcę.
W planach jest także zniesienie podatku PCC, ale tylko dla osób kupujących pierwsze mieszkanie. W przypadku hurtowego zakupu (szóstego i kolejnego lokalu mieszkalnego kupowanego w jednym lub kilku wybudowanych budynkach na terenie jednej nieruchomości gruntowej, lub nawet udziałów w tych lokalach) stawka ma zostać podwyższona.
- Znosimy podatek 2 proc. tak, by poprawić sytuację osób nabywających na rynku wtórnym swoje pierwsze mieszkanie. Najczęściej są to osoby młode, rozpoczynające dopiero swoją karierę zawodową, w związku z czym posiadające ograniczone możliwości finansowe. Pozostałe zmiany mają na celu zapobieganie negatywnym zjawiskom ograniczającym dostępność mieszkań dla osób kupujących nieruchomości na własne cele mieszkaniowe takim, jak pakietowe nabywanie mieszkań na rynku pierwotnym – powiedziałminister Waldemar Buda.
Jak dotąd podatek PCC wynosił 2 proc., a liczony był od rynkowej wartości nieruchomości. Póki co nie wiadomo, kiedy nowe przepisy wejdą w życie, ale jeśli do tego dojdzie, to nabywając nieruchomość przykładowo za 500 tys. zł, zaoszczędzimy około 10 tys. zł. Pewne źródła donoszą jednak, że przełom 2023/2024 roku może przynieść zmiany, o których mowa.
Jakie są najważniejsze założenia ustawy?
Brak podatku 2 proc. PCC będzie obowiązywać:
- sprzedaż nieruchomości,
- prawa własności lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość,
- jednorodzinnego budynku mieszkalnego,
- spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu dotyczącego lokalu mieszkalnego albo domu jednorodzinnego.
Należy jednak zaznaczyć, że kupujący nie zapłaci podatku PCC, jeśli w dniu sprzedaży i przed tym dniem nie posiadał żadnego z wymienionych wyżej praw ani udziałów w tych prawach. Wyjątek stanowi udział do 50 proc., o ile został on nabyty w drodze dziedziczenia.
Co z hurtownikami?
Jeśli chodzi o osoby, które zechcą nabyć szósty lub kolejny lokal mieszkalny, decyzją Sejmu będą one musiały zapłacić podatek w wysokości 6 proc. Oczywiście pod warunkiem, że lokal ten będzie się znajdował w jednym lub kilku budynkach wybudowanych na tej samej nieruchomości gruntowej.
Kupując udziały w tych lokalach, podatek również przyjmie wartość 6 proc.
- Zmiany mają na celu zapobieganie negatywnym zjawiskom ograniczającym dostępność mieszkań dla osób kupujących nieruchomości na własne cele mieszkaniowe takim, jak pakietowe nabywanie mieszkań na rynku pierwotnym – wyjaśnił minister Waldemar Buda.
Źródło: KRN.pl | 2023-06-02
Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?
Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!
Komentarze (0)
Pokaż wszystkie komentarze (0)